Brusel už posudzuje Slovensku nový návrh GAEC 6
Ministerstvo pôdohospodárstva pozmenilo požiadavky Dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok (GAEC) v bode 6. Na problémy, ktoré mohol priniesť pôvodný návrh pestovateľom jarín upozornil ako prvý portál poľnoinfo.sk. Nový návrh Slovenska má už k dispozícii Európska komisia.
Pôvodný a nový návrh
Agrárna verejnosť mala značné obavy z podmienok, o ktorých ministerstvo pôdohospodárstva komunikovalo s Bruselom. V návrhu GAEC 6 bolo najskôr stanovené, že od 1. novembra do 1. marca má byť zabezpečené pokrytie ornej pôdy najmenej na úrovni 80 percent. Pri vegetačnom pokrytí trvalých plodín hovoril dokument o päťdesiatich percentách.
Nové znenie GAEC 6, ktoré agrorezort pripravil a zaslal do Bruselu má k dispozícii Jozef Šumichrast, člen predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
„Aktuálny dokument hovorí o tom, že na ornej pôde bude zabezpečené minimálne 80 percentné vegetačné pokrytie od 1. júna do 31. októbra. Pri pokrytí medziradí a manipulačných plôch trvalých plodín hovoríme o 50 percentnom vegetačnom pokrytí v rovnakom období ako pri ornej pôde,“ vysvetľuje J. Šumichrast.
Najväčšie obavy mali poľnohospodári v pôvodnom návrhu s termínom zabezpečenia zimného pokrytia pôdy. Podľa aktuálneho dokumentu musí byť pokrytie pôdy zabezpečené len do jesene a to spôsobom založenia porastu ozimín, ponechaním strniska, podmietkou strniska, neoraním alebo osiatím medziplodiny.
Intenzívne komunikujú
Slovenský návrh je tak kópiou českého dokumentu, o ktorom sme informovali ešte v piatok. Vtedy aj minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan uviedol, že nebudeme vymýšľať koleso a budeme sa inšpirovať podmienkami, ktoré už Komisia odobrila iným členským krajinám.
,,Zmeny v nastavení GAEC6, o ktorých minister hovoril v piatok, sme odoslali do Európskej komisie. Sme s ňou v intenzívnej komunikácii a snahou MPRV SR je dosiahnuť čo najskoršie schválenie. O výsledku budeme informovať,“ uviedol pre poľnoinfo.sk tlačový odbor MPRV SR.
Agrorezort sa k podrobnostiam slovenského návrhu nevyjadril.
„Je dobré, že aktuálny návrh GAEC 6 v budúcnosti neobmedzí našu produkciu a pritom pomôže ochrane pôdy. Ako nedoriešené vidím ešte 50 percentné vegetačné pokrytie medziradia a manipulačných plôch trvalých plodín. Bije sa to s opatrením v druhom pilieri, so šetrnými postupmi v ovocných sadoch a vinohradoch,“ vysvetľuje Jozef Šumichrast.
Cieľom podmienok GAEC je prispieť k zmierňovaniu zmeny klímy a prispôsobovaniu sa tejto zmene. Riešením výziev v oblasti vody v krajine, ochranou a kvalitou pôdy a biologickou rozmanitosťou vo vzťahu k hospodáreniu. Normy GAEC sú súčasťou Strategického plánu. Ich splnenie je nutné pre čerpanie základnej platby na plochu, ktorá je vyplácaná z prvého piliera spoločnej agrárnej politiky.
Informáciu a novom ešte nepotvrdenom termíne GAEC 6 zo strany EK, ako aj podmienky okolo realizácie, by mal v prvom rade dať MPRV SR.