Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Zo sveta

Nezmyselné predpisy pre zeleninu a ovocie od 1 júla neplatia

Nezmyselné predpisy pre zeleninu a ovocie od 1 júla neplatia
insert_photoGrune Woche

Ako uviedli odborníci, existujúce európske normy pre čerstvé ovocie a zeleninu do podrobností riadia, aké tvary má mať ovocie a zelenina. Napríklad, v rámci súčasných smerníc EÚ, uhorky povoleného štandardu musia byť rovné, to znamená, nesmú mať odchýlku o viac ako 10 mm na 10 cm dĺžky.

Pokiaľ ide o smernicu EÚ pre baklažány N 1292/81, stanovuje, že v jednej prepravke, rozdiel medzi najväčším a najmenším podlhovastým baklažánom by nemal presiahnuť 20 mm a rozdiel medzi okrúhlymi baklažánmi 25 mm.

Treba poznamenať, že finančná kríza prinútila EÚ urobiť určité zmiernenie predpisov, pretože predtým, poľnohospodári boli nútení vyhadzovať do 20 percent produkcie nezodpovedajúcich rozmerov a tvarov.

Podľa návrhov Európskej komisie, sa regulácia bude týkať len 10 kategórií zeleniny a ovocia a normy pre ďalších 26 kategórií zrušili. Normy zostanú pre jablká, sladkú papriku, citrusové plody, broskyne, kivi, hlávkový šalát, nektarinky, hrušky, jahody, hrozno a paradajky. Zmeny nadobudnú účinnosť 1. júla 2009.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Grune Woche

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments