Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Nemecko sa opäť stalo svetovou jednotkou v pestovaní chmeľu

Nemecko sa opäť stalo svetovou jednotkou v pestovaní chmeľu
insert_photoTASR

Nemecko sa opäť stalo svetovou jednotkou v pestovaní chmeľu, keď po prvýkrát za posledných deväť rokov prekonalo Spojené štáty. Dôvodom je skutočnosť, že celosvetový pokles výmery pestovania sa v Nemecku tento rok prejavuje v oveľa menšom rozsahu, oznámil v utorok (18. 6.) Nemecký zväz pestovateľov chmeľu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Výmera v Nemecku sa podľa zväzu tento rok zníži len o 340 hektárov na 20.300, zatiaľ čo v USA klesne o viac ako 4500 hektárov na 17.850. Jednou z príčin celosvetového poklesu môžu byť pretrvávajúce vysoké zásoby chmeľu. Tie v poslednom čase viedli k znižovaniu cien, čím sa pestovanie chmeľu stalo menej atraktívnym. Situácia v odvetví znepokojuje aj nemeckých pestovateľov. Takmer celá produkcia sa používa na výrobu piva a predaj tohto nápoja celosvetovo stagnuje, čo vytvára tlak na trh.

Erich Lehmair zo zväzu nemeckých pestovateľov ponúkol niekoľko vysvetlení, prečo bol pokles v Spojených štátoch oveľa výraznejší ako v Nemecku. V USA pestovatelia častejšie uzatvárajú kontrakty, ktoré sa dajú vypovedať, čo znamená, že podnikanie v odvetví stráca na atraktivite rýchlejšie ako v Nemecku, uviedol. Na americkom trhu okrem toho pôsobia oveľa väčšie poľnohospodárske podniky, ktoré sú v prípade zlých vyhliadok nútené zmeniť svoje smerovanie, čiastočne aj pod tlakom bánk. V Nemecku sa na druhej strane pestovaniu chmeľu zvyčajne venujú menšie rodinné podniky, ktoré majú často dlhú tradíciu a nevzdávajú sa tak ľahko, priblížil Lehmair.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments