Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Nebyť predaja majetku, NLC skončí so stratou

Nebyť predaja majetku, NLC skončí so stratou
insert_photoforestportal.sk - budova Národného lesníckeho centra vo Zvolene

Kladný hospodársky výsledok (HV) 13.800 eur zaznamenalo vlani Národné lesnícke centrum (NLC), ktoré je príspevkovou organizáciou Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR. Zisk centrum zaznamenalo len vďaka odpočítaniu straty z predaja prebytočného majetku štátu, inak by zaevidovalo záporný HV takmer 138.000 eur. Na včerajšom verejnom odpočte NLC to uviedol jeho generálny riaditeľ Martin Moravčík.

Predmetom činnosti NLC v roku 2009 bolo najmä komplexné zabezpečenie úloh v oblasti lesníckeho výskumu, odbornej pomoci, správy dát, prípravy podkladov pre lesné hospodárske plány, tematického štátneho mapového diela pre lesné hospodárstvo, verejného obstarávania lesných hospodárskych plánov, vzdelávania a práce s verejnosťou. Výsledky práce zamestnancov NLC boli a sú jediným odborným pohľadom na ťažbu dreva v lese a jeho obnovu.

Na uvedené činnosti uzatvorilo NLC kontrakt s MP SR. Schválený rozpočet vo forme bežného transferu predstavoval takmer 1,09 milióna eur. K 31. decembru 2009 bol ale upravený na úroveň viac ako 6,72 milióna eur.

Uvedený príspevok tvoril súčasť celkových výnosov za rok 2009, ktoré dosiahli takmer 10,35 milióna eur. Zvyšné príjmy NLC získalo z predaja vlastných výrobkov a služieb, ktoré dosiahli viac ako 1,72 milióna eur a výnosov z bežných transferov od iných subjektov, Pôdohospodárskej platobnej agentúry a medzinárodných projektov a kooperácií vo výške 814.556 eur.

Ostatné výnosy tvorili tržby z predaja majetku, zvyšné výnosy z prevádzkovej činnosti, zúčtovanie zákonných rezerv a ďalšie finančné výnosy vo výške viac ako 1,08 milióna eur.

Najväčšou položkou výdavkov boli osobné náklady vo výške takmer 4,35 milióna eur, čo tvorilo 41,45 % z celkových nákladov.

MP SR nemalo k predloženej správe pripomienky. Pre nasledujúce obdobie však NLC odporučilo prijať opatrenia za účelom dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu, prípadne zisku.

Ako Moravčík po skončení odpočtu uviedol pre TASR, toto odporučenie vyžaduje od pracovníkov NLC vyvinúť zvýšené úsilie na získavanie prostriedkov z fondov EÚ a iných zdrojov, pretože tento rok boli organizácii krátené ministerské, respektíve štátne dotácie o 12 %.

NLC vzniklo k 1. januáru 2006, po splynutí troch samostatných príspevkových organizácií – Lesníckeho výskumného ústavu, Lesoprojektu a Ústavu pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva.

Centrum zamestnávalo ku koncu uplynulého roku 306 ľudí, z toho zamestnancov vývoja a výskumu bolo 103.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: forestportal.sk - budova Národného lesníckeho centra vo Zvolene

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments