Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nárast cien kukurice v Chicagu

Nárast cien kukurice v Chicagu
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Minulý týždeň kukurica na nami sledovaných burzách Euronext v Paríži a CBoT v Chicagu posilňovala. Burza Euronext vzrástla o jedno percento pre termíny obchodovania august a burza CBoT až o 8,4 percenta. Na burze BÉT v Budapešti sa minulý týždeň s danou komoditou neobchodovalo.

V utorok 12. júla 2011 uverejnilo americké ministerstvo poľnohospodárstva správu USDA WASDE ohľadne svetovej produkcie, spotreby a zásob. Podľa nej by mala celosvetová spotreba kukurice dosiahnuť 877,6 mil. ton (minulomesačný odhad bol 871,74 mil. ton). Produkcia bola navýšená oproti minulému mesiacu o viac ako 6,2 mil. ton na 872,39 mil. ton. V júlovej správe došlo aj k navýšenie konečných zásob a to na 115,7 mil. ton (júnový odhad bol 111,89).

Čína ako najľudnatejšia krajina bojuje s urbanizáciou a vysýchaním krajiny, napriek tomu sa ale podľa agentúry Reuters očakáva tento rok veľmi dobrá úroda kukurice. Analytici a obchodníci so zrninami vo svete pozorne sledujú vývoj na čínskom agrárnom trhu a čakajú na informácie, či krajina zvýši jej dovoz. Podľa odhadu OSN by sa mohol tento rok dovoz navýšiť na rekordných 5 mil. ton (minulý rok 2 mil. ton). Kukurica sa v Číne pestuje na 33,5 milióna ha a jej plocha medziročne vzrástla o vyše 660 tisíc hektárov. Inflácia a predovšetkým rast cien potravín sa stali hlavnou politickou tému v krajine. Spoločnosť New Hope Group, jeden z najväčších výrobcov krmív pre zvieratá v krajine, však vyzvala úrady, aby zvýšili dovoz kukurice. Podľa nej by to viedlo k poklesu cien komodity. Bravčové mäso v poslednom čase zdraželo aj preto, lebo jeho producentom vzrástli vstupné náklady.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments