Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

Najmenší spotrebitelia v pozornosti Mliečnych hliadok

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 256
UniCredit Bank 2018

Na Slovenské školy opäť prichádzajú Mliečne hliadky. V týchto dňoch navštevujú školy v Nitre, Leviciach, Piešťanoch, Trnave či Trenčíne.

„Ide o informačno-osvetovú aktivitu, ktorej cieľom je zistiť postoj detí k mlieku, či mlieko a mliečne výrobky konzumujú a vedia napríklad o tom, odkiaľ mlieko pochádza. Chceme ich hravou formou vtiahnuť do deja. Ukázať im, že poľnohospodári sa starajú o kravičky a z mlieka ktoré získajú následne spracovatelia vyrobia výrobky, ktoré sa postupne dostávajú až k nim na stôl,“ vysvetlila Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Trojčlenná Mliečna hliadka, ktorá pozostáva z koordinátora a dvoch kamarátiek – kravičiek, navštívila v utorok (4. decembra) aj Základnú školu sv. Gorazda v Nitre.

Takmer dve desiatky prvákov vtiahla do diskusie o výrobe mliečnych produktov. Deťom predstavila aj hru Adoptuj kravičku v jej vynovenej podobe.

„Prišli kravičky, rozprávali o mliečku a rozdali nám mliečne výrobky. Ja mám najradšej syr a jogurt. Jedávam ich každý deň,“ vyjadril sa prvák Lukáš.

Podobné aktivity na Slovensku prebiehajú už niekoľko rokov a financujú ich samotní prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka. Už pred rokmi vytvorili Mliečny fond, ktorý sa sústredí najmä na propagáciu a zvýšenie povedomia verejnosti o slovenských mliečnych výrobkoch.

„Mliečny fond je jediný komoditný fond na Slovensku. Funguje už 11 rokov a vďaka nemu prebiehajú všetky informačné, osvetové ale aj propagačné kampane. Čo sa týka zvyšovania spotreby, je to beh na dlhú trať, ale vidíme pozitívny trend. Pred 11 rokmi, keď sme začínali, bola spotreba 155 kg mlieka na osobu a rok. Teraz sa spotreba pohybuje okolo 176 kg na osobu a rok. Ide to pomaly, ale za 11 rokov sa spotreba zvýšila o 21 kilogramov,“ dodala Margita Štefániková.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR – ilustračné foto

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.