Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Na Žitnom ostrove na ozajstnú žatvu treba ešte počkať

Ľadovec a veterná smršť spôsobili poľnohospodárom na Žitnom ostrove veľké škody. Žatva sa oneskoruje, dôvodom je nepriaznivé počasie, ktoré brzdí poľnohospodárov. Informovala riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Dunajskej Strede Helena Patasiová.

“Na dolnej časti Žitného ostrova kombajny stoja, ale na Hornom Žitnom ostrove začali so zberom zimnej repky, ktorej úroda bude priemerná. Dolná časť tohto územia vyzerá podstatne horšie. Repka veľmi zle prezimovala a veľká búrka, veterná smršť a ľadovec zničili v regióne 1300 ha ozimnej repky. Semená ležia na zemi. Nemusí ísť už tam kombajn, na viacerých miestach okresu sa úroda nedá pozbierať,” konštatovala riaditeľka s tým, že aj kukurice sú polámané, metlice zlomené a v súčasnosti sa nevie, či sa kukurica bude dať vôbec zožať.

Najviac je postihnutá veľkomederská, okočská a kolárovská oblasť. “So zberom ozimnej pšenice sa zatiaľ nezačalo. Ozimného jačmeňa máme málo, lebo pre tento región je netypický a slúži pre krmivárske účely. Pre potravinárske účely je jačmeň jarný na rozlohe 11.000 ha, ale so zberom sa ešte taktiež nezačalo,” uviedla Patasiová. Dodala, že v okrese Dunajská Streda pozbierali zatiaľ len 5 % repky ozimnej.

Podľa slov riaditeľky ozimný jačmeň pestujú na 1500 ha a očakávajú priemerné výnosy, okolo 3,8 – 4,3 tony/ha.

“Viacerí odborníci tvrdia, že pšenice ozimné sú vo veľmi dobrom stave. Pravdou je, že pšenica vyzerá skutočne dobre, ale keď agronóm vidí, že obilie nie je celkom zakorenené a má málo výhonkov, vie, že z toho 6-tonová úroda nebude,” zdôraznila a pripomenula, že v prípade ozimnej pšenice, ktorú v okrese Dunajská Streda majú na rozlohe 22.000 ha, očakávajú len priemernú úrodu.

“Žatva pšenice ozimnej sa začne v plnom prúde asi začiatkom druhej dekády júla. V súčasnosti sa troška ochladilo, agronómovia tvrdia, že bude vyššia hektolitrová váha, keďže semená sa ešte napučiavajú,” ozrejmila Patasiová a podotkla, že žatva obilnín sa začne o pár dní na takých miestach, kde je pôda štrkovisková alebo piesková.

“Tam, kde je ozaj kvalitná čierna pôda, žatva sa začne neskôr. Na zber pšenice na potravinárske účely ešte musíme počkať,” dodala.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments