Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Začiatok žatvy by nemal ceny repky ovplyvniť

Začiatok žatvy by nemal ceny repky ovplyvniť
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V stredu (29. júna) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E dosahujú 236,7 eur za tonu, čo je miernejší pokles, ako pred dvoma týždňami predpovedal CBV. Aktuálna prognózna na 12. júla hovorí o cenách na úrovni 207,5 eur za tonu a predpoklad na prvú dekádu októbra o cenách na úrovni 210 eur za tonu.
„Ktorým smerom sa budú ceny po žatve vyvíjať, ukážu až posledné predžatevné a žatevné dni. Situácia sa javí s ohľadom na veľmi nízke zásoby starej úrody veľmi rizikovo. Vývoj svetových cien je v očakávaní znížených cien dodávok obilnín pre severnú Afriku a očakávaného exportu z Ruska a Kazachstanu, ktorý by mohol vývoj v regióne Európy ovplyvniť,“ uviedol k aktuálnej situácii Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava.

Kŕmna pšenica za posledné dva týždne zhodnotila o 5 eur za tonu a nenaplnila prognózy CBV o poklese ceny. V súčasnosti je táto komodita zhodnocovaná za 205 eur za tonu a predpokladá sa, že počas priebehu žatvy by mali ceny poklesnúť o viac ako 20 eur za tonu na 184 eur. S podobnou sumou sa počíta aj v dlhodobej prognóze.

Hodnota kŕmnej kukurice klesla za posledné dva týždne o približne 10 eur za tonu, na súčasných 220 eur. Predpoklad o dva týždne nepočíta s výraznejšou zmenou ceny tejto obilniny. V prognóze o tri mesiace už badať pokles cien, ktorý by mal oproti súčasnosti dosiahnuť 20 eur za tonu.

I keď CBV pred dvoma týždňami predpokladal nárast cien repky, situácia je iná. Ceny veľmi mierne poklesli a aktuálne dosahujú 452,5 eur za tonu. Predpoklad o dva týždne a o tri mesiace nehovorí o výraznejších výkyvoch hodnoty tejto obľúbenej plodiny našich polí.
„Ceny repky zostavajú na vysokej úrovni a to z dôvodu, že predpokladané objemy úrod sa v rámci Slovenska zdajú ako nedostatočné,“ uviedol Pavol Scholtz.

Ceny slnečnice dosahujú 435 eur za tonu, čo je oproti ostatnej správe pokles o viac ako 30 eur za tonu. S ďalším poklesom na úrovni 15 eur za tonu počíta CBV aj v horizonte dvoch týždňov.

Ostatné komodity:

Potravinárska pšenica triedy A (západné Slovensko) – 228,3 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 200 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 200 eur za tonu.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 211,7 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 210 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 220 eur za tonu.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 185 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 179 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 180 eur za tonu.

Kukurica potravinárska triedy A (západné Slovensko) – 221,7 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 222,5 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 199 eur za tonu.

Raž potravinárska (západné Slovensko) – 205 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 190 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 200 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Scholtz Pavol
Scholtz Pavol
1. júl 2011 10:44

Vývoj svetových cien je v očakávaní znížených cien dodávok obilnín pre severnú Afriku a očakáva sa situácia exportu z Ruska a Kazachstanu, ktorá by mohla vývoj ceny v regióne Európy ovplyvniť.

…. v článku vypadlo slovo … cien dodávok….

Huba Juraj
Huba Juraj
1. júl 2011 11:04

Pán Scholtz, ďakujem Vám za upozornenie, už sme slovo “cien” doplnili pred – …dodávok obilnín pre severnú… .