Na strojnásobení cien niektorých agrokomodít mali vplyv biopalivá
Produkcia biopalív z poľnohospodárskych komodít mala nemalý podiel na raste svetových cien potravín v minulom desaťročí. Povedal to v týchto dňoch predseda správnej rady potravinárskej spoločnosti Nestlé Peter Brabeck-Letmathe. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Tvrdenie, že až strojnásobenie cien niektorých potravinárskych produktov v minulých rokoch majú na svedomí výhradne špekulanti, je „úplne nesprávne“, vyhlásil na Globálnom fóre pre výživu a poľnohospodárstvo v Berlíne. Podľa neho politici nezvážili aj prepojenie agrosektora s energetickými trhmi.
„Je naozaj neuveriteľné, že v situácii, keď nemáme vo svete dosť potravín pre ľudí, používame ich v automobilovej doprave. Otvorene vyzývam, nemíňajme potravinárske komodity na výrobu paliva. Dávajme potraviny ľuďom, nie autám,“ vyhlásil s tým, že vyrábať biopalivá z plodín určených na výživu je úplný „nezmysel“.
Svetové ceny potravín sledované Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa v posledných 10 rokoch viac než zdvojnásobili. Z toho ceny kukurice v USA, komodity využívanej vo veľkej miere na výrobu bioetanolu, sa viac než strojnásobili.
FAO ešte v auguste minulého roka sama vyzvala Spojené štáty na pozastavenie výroby bioetanolu, keďže v tom čase mimoriadne sucho a horúčavy, najväčšie za posledných viac než 50 rokov, poškodili alebo zničili veľkú časť úrod kukurice. To sa následne odrazilo na raste cien tejto komodity na medzinárodných trhoch.
Keby sme nenechali pôdu ležať ľadom a úhorom a využili skuotočný potenciál pôdy o viac ako 10 % a potenciál rastlinných komodít taktiež tak by to bolo celkom inak. Kolísanie a trhová nestabilita sa vždy odráža v náraste cien a v agrárnom sektore vytvára turbulenciu, z ktorej ťažia nadnárodné monopoly… Celý komentár »