Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Na strojnásobení cien niektorých agrokomodít mali vplyv biopalivá

Produkcia biopalív z poľnohospodárskych komodít mala nemalý podiel na raste svetových cien potravín v minulom desaťročí. Povedal to v týchto dňoch predseda správnej rady potravinárskej spoločnosti Nestlé Peter Brabeck-Letmathe. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Tvrdenie, že až strojnásobenie cien niektorých potravinárskych produktov v minulých rokoch majú na svedomí výhradne špekulanti, je “úplne nesprávne”, vyhlásil na Globálnom fóre pre výživu a poľnohospodárstvo v Berlíne. Podľa neho politici nezvážili aj prepojenie agrosektora s energetickými trhmi.

“Je naozaj neuveriteľné, že v situácii, keď nemáme vo svete dosť potravín pre ľudí, používame ich v automobilovej doprave. Otvorene vyzývam, nemíňajme potravinárske komodity na výrobu paliva. Dávajme potraviny ľuďom, nie autám,” vyhlásil s tým, že vyrábať biopalivá z plodín určených na výživu je úplný “nezmysel”.

Svetové ceny potravín sledované Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa v posledných 10 rokoch viac než zdvojnásobili. Z toho ceny kukurice v USA, komodity využívanej vo veľkej miere na výrobu bioetanolu, sa viac než strojnásobili.     

FAO ešte v auguste minulého roka sama vyzvala Spojené štáty na pozastavenie výroby bioetanolu, keďže v tom čase mimoriadne sucho a horúčavy, najväčšie za posledných viac než 50 rokov, poškodili alebo zničili veľkú časť úrod kukurice. To sa následne odrazilo na raste cien tejto komodity na medzinárodných trhoch.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
25. január 2013 14:04

Keby sme nenechali pôdu ležať ľadom a úhorom a využili skuotočný potenciál pôdy o viac ako 10 % a potenciál rastlinných komodít taktiež tak by to bolo celkom inak. Kolísanie a trhová nestabilita sa vždy odráža v náraste cien a v agrárnom sektore vytvára turbulenciu, z ktorej ťažia nadnárodné monopoly… Celý komentár »