Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Ceny obilnín vzrástli

Pri nami sledovaných komoditách vidíme pokračovanie rastu cien po zverejnení dát WASDE. Minulý týždeň sa najviac darilo pšenici, pretože predpovede hovoria o možnosti sucha v Južnej Dakote až po sever Texasu počas nasledujúcich troch mesiacov. Zimné búrky totiž neposkytli toľko vlahy, koľko by sa žiadalo. Už teraz je 30% kansaskej úrody poškodenej z dôvodu sucha a toto by bola ďalšia rana pre pšenicu. Práve preto cena tejto obilniny vzrástla o 5 percent!

Obchodníci vo štvrtok (17. januára) reagovali na dáta exportov. Hoci čisté predaje kukurice prekvapili rastom, samotné exporty také vysoké neboli. Zníženie plánu exportov o viac ako 5 mil. ton pomohlo upraviť plnenie plánu na 55% (vs. 44% na konci roka) a to už vyzerá o niečo lepšie v porovnaní s minulým rokom a plnením exportu o takomto čase (58%). Medziročne ostávajú exporty nižšie o 47%.

Pri sóji sme videli lepší výsledok ako naposledy (1.280 mil. ton) a zároveň mierne nadpriemerný výsledok na túto sezónu. Plnenie plánu exportov na 89% vs. 71% pred rokom zaváňa navýšením výhľadu exportov, čo by bolo pre sóju dobré. Exporty sú o 33% medziročne vyššie.

Plnenie plánu exportu pre pšenicu je 69% vs. 75% minulý rok o takomto čase.

Celkovo ceny kukurice vzrástli za posledný týždeň o 3,9 percenta a sója zostala bez väčších zmien.

Autor článku: Tomáš Plavec - Trim Broker, a. s. pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments