Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Jahnátek požiadal EK o prehodnotenie kontroly potravín v Poľsku

Jahnátek požiadal EK o prehodnotenie kontroly potravín v Poľsku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova EK v Bruseli

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek požiadal Európsku komisiu, aby v rámci svojich kontrolných mechanizmov prehodnotila úradnú kontrolu v Poľskej republike s cieľom poskytnúť nielen Slovensku, ale aj ostatným členským krajinám EÚ garanciu o kvalite a bezpečnosti potravín poľského pôvodu vo vzťahu k ochrane spotrebiteľa. Informovala o tom včera hovorkyňa ministerstva Zuzana Gulová.

„Uvedomujeme si, že ako členská krajina EÚ nemôžeme vykonať jednostranný akt zastavenia dovozu poľských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, avšak opakované prípady škandálov poľských potravín nás oprávňujú domnievať sa, že úradná kontrola v Poľskej republike nie je dostatočne systémová, dôrazná a efektívna,“ uvádza sa v liste, ktorým sa Jahnátek obracia na EK.      

Ministrova žiadosť súvisí s ostatným prípadom životunebezpečných, jedom na potkany kontaminovaných výrobkov, ktoré boli na slovenský trh dovezené z Poľskej republiky od poľského výrobcu Magnolia.      

V tomto prípade oceňujem aspoň fakt, že oznámenie o tomto nebezpečnom výrobku bolo zaslané do rýchleho výstražného systému, čo umožnilo okamžitú reakciu našich kontrolných úradov a stiahnutie kontaminovaných výrobkov z trhu,“ poznamenal ďalej v liste šéf MPRV SR.

Tomuto prípadu však predchádzalo mnoho ďalších škandálov, keď sa na Slovensko dostali potraviny poľského pôvodu, ktoré nespĺňajú základné podmienky bezpečnosti potravín založené právom EÚ a predstavovali reálnu hrozbu pre slovenského spotrebiteľa. Napríklad technická soľ v potravinách, kontaminované sušené vajcia, slepačie vajcia z neschválených chovov, zmrzlina kontaminovaná lepidlom a prípravkom proti všiam.

„V záujme predchádzať možnosti ohrozenia zdravia spotrebiteľov v našej krajine som podstatne sprísnil úradnú kontrolu potravín, zvlášť už pri samotnom dovoze do krajiny, keď na cestách orgány úradnej kontroly spolu s policajným zborom kontrolujú pôvod tovarov, hygienu, bezpečnosť a miesto určenia. V tomto sprísnenom režime vykázalo porušenie a nevyhovelo 35 % zásielok z Poľskej republiky,“ konštatuje v liste minister.

Jahnátek sa písomne obrátil aj na ministra poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Poľskej republiky Stanisława Kalembu a požiadal ho o prijatie urýchlených opatrení na sprísnenie úradnej kontroly potravín v Poľsku na všetkých jej úrovniach, zabezpečenie vysledovateľnosti a prijatie prípadných legislatívno-právnych úprav na dosiahnutie nápravy súčasného stavu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova EK v Bruseli

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments