Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Monitoring včelstiev rozbiehajú prvý raz v histórii

blank

Slovenský zväz včelárov v týchto dňoch rozbieha celoslovenský monitoring mŕtvych včelstiev.

„Tento monitoring je založený na tom, že budeme od každého mŕtveho včelstva odoberať melivo, zoberieme mŕtve včely, kúsok plastu a dáme to na rozbor, aby sme na celom území Slovenska zistili, prečo tieto včely uhynuli,“ vysvetlil predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák.

S úhynmi včelstiev bojujú včelári každoročne.

„Viacerí včelári hlásia každoročne vysoké výpadky a nevieme stopercentnú príčinu, na čo nám včely padajú. Vieme iba to, že je to klieštik alebo nejaké vírusy či iné patogény na včelách. Chceme však zistiť presnú príčinu, a to vďaka detailnému rozboru v laboratóriách,“ dodal Jozef Čápek, vedúci sekretariátu včelárskeho zväzu.

Takýto monitoring rozbieha včelársky zväz po prvý raz v histórii.

„Keď budeme vedieť, na čo nám včely umierajú, budeme sa na to vedieť zamerať a zacieliť výskum. Budeme môcť nasmerovať včelára, či už pri liečení včelstiev, pri nejakých obmenách matky, pri zootechnických zásahoch, prípadne, ak by tam boli nejaké chemikálie. Môže nám to ukázať, čo robiť. Nemusí to byť stopercentné, ale budeme mať aspoň nejaké smerovanie,“ vysvetlil Čápek.

Zber vzoriek a ich rozbor potrvá niekoľko týždňov.

„Dostaneme obraz o tom, kde včelári robia chybu, ak chybu robia vôbec včelári. S úhynmi je to každoročne ako na hojdačke. Každý rok sa nám zvyšujú a o to väčšie úsilie musia potom včelári vynaložiť, aby uhynuté včely doplnili a navrátili do úľov,“ dodal Rusnák.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1591 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.