Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Monitoring včelstiev rozbiehajú prvý raz v histórii

Monitoring včelstiev rozbiehajú prvý raz v histórii
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenský zväz včelárov v týchto dňoch rozbieha celoslovenský monitoring mŕtvych včelstiev.

„Tento monitoring je založený na tom, že budeme od každého mŕtveho včelstva odoberať melivo, zoberieme mŕtve včely, kúsok plastu a dáme to na rozbor, aby sme na celom území Slovenska zistili, prečo tieto včely uhynuli,“ vysvetlil predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák.

S úhynmi včelstiev bojujú včelári každoročne.

„Viacerí včelári hlásia každoročne vysoké výpadky a nevieme stopercentnú príčinu, na čo nám včely padajú. Vieme iba to, že je to klieštik alebo nejaké vírusy či iné patogény na včelách. Chceme však zistiť presnú príčinu, a to vďaka detailnému rozboru v laboratóriách,“ dodal Jozef Čápek, vedúci sekretariátu včelárskeho zväzu.

Takýto monitoring rozbieha včelársky zväz po prvý raz v histórii.

„Keď budeme vedieť, na čo nám včely umierajú, budeme sa na to vedieť zamerať a zacieliť výskum. Budeme môcť nasmerovať včelára, či už pri liečení včelstiev, pri nejakých obmenách matky, pri zootechnických zásahoch, prípadne, ak by tam boli nejaké chemikálie. Môže nám to ukázať, čo robiť. Nemusí to byť stopercentné, ale budeme mať aspoň nejaké smerovanie,“ vysvetlil Čápek.

Zber vzoriek a ich rozbor potrvá niekoľko týždňov.

„Dostaneme obraz o tom, kde včelári robia chybu, ak chybu robia vôbec včelári. S úhynmi je to každoročne ako na hojdačke. Každý rok sa nám zvyšujú a o to väčšie úsilie musia potom včelári vynaložiť, aby uhynuté včely doplnili a navrátili do úľov,“ dodal Rusnák.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments