Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Modrý jazyk je tu zas

Modrý jazyk je tu zas
insert_photoilustračné foto - Ekofarma Sklené - foto Boris Baláž

Maďarskí a českí chovatelia dobytka opäť bojujú s nebezpečnou nákazou, ktorej následky môžu so sebou priniesť katastrofálne dopady pre farmára. Jedná sa tropickú chorobu katarálnu horúčku oviec, ľudovo nazývanú modrý jazyk. Medzi chovateľmi sa názov choroby modrý jazyk ujal preto, lebo vystihuje priebeh a príznaky choroby – postupné omodrenie jazyka, v neskoršom štádiu aj celej sliznice dutiny ústnej.

Postihuje najmä ovce, kozy a hovädzí dobytok. Najnebezpečnejšia je pre ovce, kedy po infikovaní zvieraťa dochádza do siedmych dní k úhynu. Medzi ďalšie príznaky ochorenia patrí sťažené dýchanie, vredy na jazyku, slzenie očí, zápaly kože, nevoľnosť alebo opuch celej hlavy. Najmenej viditeľné bývajú príznaky u hovädzieho dobytka, a tak sa stáva, že skôr ako sa určí diagnóza, choroba napadne aj ostatné zvieratá v stáde. U hovädzieho dobytka je úmrtnosť v porovnaní s ovcami oveľa nižšia.

Modrý jazyk sa tlačí do našich končín už desať rokov a vedci tento tlak spájajú s klimatickým zmenami, respektíve s globálnym otepľovaním. Najvhodnejšou prevenciou je očkovanie zvierat alebo dezinsekcia maštalí. Problémom však zostávajú zvieratá voľne sa pasúce v prírode, kedy nedostupnosť terénu neumožňuje farmárovi vykonať včas preventívne opatrenie a tak sa nákaza šíri ďalej na ostatné zvieratá v stáde, respektíve je hmyzom prenášaná do ostatných krajín.
Na človeka je modrý jazyk neprenosný.

Autor článku: Vojtech Ježo - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: ilustračné foto - Ekofarma Sklené - foto Boris Baláž

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Novák Michal
Novák Michal
28. jún 2009 12:44

Odkiaľ sa vzal modrý jazyk? Netlačí sa ku nám kvôli klimatickým zmenám, ale kvôli neporiadnosti Holandskej veterinárnej správy, respektíve, kvôli Holandským obchodom s krajinami tretieho sveta. Pokiaľ je modrý jazyk spôsobený klimatickými zmenami, tak prečo potom ku nám postupuje zo severu? Od Holandska po Rýne a Dunaji? Preto, lebo sa… Celý komentár »