Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerstvo: Situácia v školskom stravovaní vyžaduje riešenie

Cestou ku kvalitnému hromadnému a školskému stravovaniu je kontrolovaná kvalita vstupných surovín a vedecky zdôvodnené receptúry a výživové dávky pre jednotlivé vekové kategórie. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v materiáli Zásady pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre hromadné stravovanie.

Materiál agrorezort pripravil v súvislosti s uznesením vlády SR z 15. októbra 2014, ktoré ukladá ministrom „prijať kroky v rámci nimi riadených rezortov, aby inštitúcie podliehajúce ich riadeniu nakupovali slovenské poľnohospodárske výroby a potraviny v rámci svojho stravovania, a to pri rešpektovaní platnej legislatívy a pravidiel hospodárskej súťaže“.

Pri zabezpečovaní surovín pre hromadné stravovanie je podľa MPRV nevyhnutné potraviny nakupovať v najvyššej kvalite, s vysledovateľnosťou pôvodu, zohľadňovať ich sezónnosť, preferovať potravinárske produkty regionálnych výrobcov a zachovávať ich vlastnosti tak, aby zabezpečovali výživové potreby stravníkov.

„Nakoľko priame uprednostňovanie slovenských výrobcov nie je v zmysle platnej legislatívy možné, riešenie sa hľadalo vo forme návrhu minimálnych požiadaviek na kvalitu a ďalších parametrov surovín a potravín pre potreby hromadného stravovania,“ zdôraznil v materiáli poľnohospodársky rezort.

Z dôvodu zachovania čerstvosti je však podľa ministerstva pôdohospodárstva vhodné skrátiť odbytový reťazec, eliminovať poškodenie potravín alebo surovín spôsobené dlhotrvajúcim dovozom, v ideálnom prípade odoberať suroviny a potraviny priamo od evidovaných výrobcov a predajcov podľa príslušnej legislatívy Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR.

Materiál bol predmetom skráteného medzirezortného konania, pretože situácia v obstarávaní potravín, najmä v prípade školského stravovania, si podľa agrorezortu vyžaduje neodkladné riešenie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
L.D.
L.D.
16. marec 2016 11:55

Keby sa chcelo, šlo by to. Už dnes na Slovensku funguje viacero sietí dodávateľov čerstvých poľnoh. surovín, zeleniny, ovocia,mliečnych výrobkov… (nechcem robiť reklamu, stačí si to zadať do vyhľadávača). A ešte by som odkázala na iniciatívu Jeminé (už známe Aneta a Janica), ktoré vyvíjajú iniciatívy na zlepšenie školského stravovania. Ak… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
20. marec 2016 14:59

veľký problém robí aj gastro legislatíva a normy, ktoré vyprodukovali úradníci s praxou na úrovni výroby Pigi čaju a natierania rožku s Ramou. Kuchárky zo verejného a školského stravovania z rokov 1970 -1980 by boli v dnešnej umelej a nechutnej stravy s kolabovali. Ak to nevedia robiť a chce niekto… Celý komentár »