Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerka: Hrozí zastavenie platieb za 1,4 miliardy

Ministerka: Hrozí zastavenie platieb za 1,4 miliardy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovensku hrozí pre závažné zlyhania predchádzajúceho vedenia rezortu pôdohospodárstva zastavenie platieb pre farmárov z eurofondov a na rozvoj vidieka vo výške 1,4 miliardy eur. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) k obstarávaniu modernizácie mapového systému Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom (NPPC).

V ohrození je v roku 2016 podľa jej slov 400 miliónov eur pre poľnohospodárov, ako aj akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Podľa nej je neprípustné, aby niekto ohrozoval desaťtisíce slovenských poľnohospodárov a tým celé Slovensko.

„Urobíme všetko pre to, aby naši poľnohospodári o tieto prostriedky neprišli,“ zdôraznila Matečná. Nové vedenie agrorezortu podľa jej slov preverí postupy MPRV a NPPC a vyvodí z nich dôsledky. Prvým z nich bude odvolanie generálneho riaditeľa NPPC Štefana Mihinu.

„V ohrození je 400 miliónov eur pre poľnohospodárov, a to je, musím povedať, veľmi kritická situácia nielen pre nás, pre ministerstvo, pre platobnú agentúru (PPA), ale zvlášť pre poľnohospodárov samotných. Toto bezprecedentné ohrozenie platieb, na úrovni asi 400 miliónov eur, je nevysvetliteľné. My to považujeme za vážne manažérske zlyhanie predchádzajúceho manažmentu, ktorý tu na MPRV bol. Je neprípustné, aby niekto takýmto konaním ohrozoval poľnohospodárov a samotné vyplácanie platieb. MPRV má za to, že aj manažéri podriadených podnikov za to musia niesť svoju zodpovednosť. Majú nielen riadiace povinnosti, ale zároveň sú aj zodpovední, takže ministerstvo z tohto vyvodí dôsledky,“ zdôraznila Matečná.

Pripomenula, že SR je posledným štátom EÚ, ktorý nemá systém pre žiadateľov o priame platby tzv. geopriestorový formulár žiadosti o pomoc (GSAA) na poskytovanie prostriedkov zo zdrojov EÚ. Na základe európskej legislatívy ho však musí mať funkčný od roku 2016. Ide totiž o prvok tzv. kľúčovej kontroly, bez ktorého sa nemôžu vyplácať platby, čo v tomto roku predstavuje spomínaných 400 miliónov eur. Bývalé vedenie rezortu zadalo vývoj tohto systému po niekoľkonásobnej urgencii PPA až tesne pre voľbami organizácii NPPC, ktoré využilo v obstarávaní systém priameho zadania. Požiadavka na GSAA bola pritom zo strany EÚ známa predchádzajúcemu vedeniu rezortu už v roku 2014. Ak nebude mapový systém funkčný do konca tohto roku, PPA môže prísť o akreditáciu, čo znamená stop pre všetky platby a ďalšiu stratu eurofondov vo výške 1 miliarda eur.

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Zsolt Simon upozornil na to, že praví vinníci v tomto prípade zostanú nepotrestaní. Od roku 2013 totiž podľa neho vedeli o tejto povinnosti vtedajší minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) a vedúci jeho služobného úradu Anton Stredák. Jahnátek je dnes poslancom parlamentu a Stredák (nominant Smeru-SD) sa stal štátnym tajomníkom agrorezortu.

„Zodpovednosť ponesie riaditeľ výskumného centra, ktorý de facto za celý prípad podľa mňa ani veľmi nemôže. Ministerstvo svojej príspevkovej organizácii v Nitre oznámilo, že by mala toto obstaranie zabezpečiť do začiatku roka 2016, v novembri minulého roka,“ poznamenal Simon.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
27. máj 2016 22:55

Najväčšia tma je priamo pod lampou.Tento stav bol vyhovujúci práve pre príživníkov kôli nekontrolovateľnosti. Bohužiaľ dnes to nič neprinesie pre skutočných farmárov samoživiteľov . No príživnícke hyeny si to užili. Ako môže existovať enviromentálny hospodár ktorý okrem buriny nič iné ani nepestuje. Na také oblbováky slúži sendvičový sistém p. Jahnátka.… Celý komentár »

ni
ni
28. máj 2016 6:06

Toto vobec nie je situacia na bagatelizovanie. Toto je na vymenu kazdej jednej hlavy na PPA a aj na ministerstve. A nielen popresuvanie stoliciek pod zadkami. Malo by sa uvazovat aj o trestnopravnej a hmotnej zopdovednosti. A jasne prizivnickym uradnikom dany stav vyhovoval. Netransparentnost a nefunkcnost vyhovuje korupcii a klientelizmu.… Celý komentár »

L.D.
L.D.
28. máj 2016 14:20

Ďalší klinček do rakvičky slovenskému poľnohospodárstvu, čo niektorým veľmi vyhovuje. Zodpovedných poznáme, no sú už uprataní a hrejú si zadky na teplých miestečkách… Kde sú teraz hlasy opozície, aby politici niesli zodpovednosť za svoje minulé rozhodnutia aj po odchode z týchto funkcií?

agrarnik zHN
agrarnik zHN
30. máj 2016 10:27

Strana SMER sociálna demagógia sa stala zločineckou organizáciou na rozkrádanie, klientelizmus, papášske maniere a riťolezectvo v oligarchickom prostredí. Keby na Dobrovičovej sedeli traktorista z Kysúc, bača z Liptova, dojičky od Svidníka a krmiči z Horehronia by takéto blbosti určite nestvorili . SMER spolu s komjatickým profesorom dobabrali čo sa dalo… Celý komentár »

Daniela
Daniela
31. máj 2016 8:21

p.ministerka by mala pokračovať v prepúšťaní.
p. Mihina si odsral lajdáckosť ministra , ppa a pod.