Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister chcel stiahnuť svoju demisiu

Minister chcel stiahnuť svoju demisiu

Ján Mičovský neodchádza z pozície šéfa rezortu pôdohospodárstva. Oznámil to novinárom na rovnakom mieste, ako ešte pred necelými dvoma týždňami uviedol, že za nomináciu Gabriely Bartošovej, obvinenej z viacerých trestných činov, berie politickú zodpovednosť.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO) sa rozhodol stiahnuť svoju demisiu. Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na jeho adresu, ktoré ho presvedčili, aby “neutekal z boja” a vo funkcii pokračoval.

Ako ďalej informoval na tlačovej konferencii, list o stiahnutí demisie poslal do Prezidentského paláca v pondelok ráno. O svojom rozhodnutí informoval aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Priznal, že ide o komplikovanú situáciu a ďalší postup je na premiérovi a prezidentke Zuzane Čaputovej.

Zmenu rozhodnutia vysvetlil viacerými dôvodmi

Mičovský pôvodne doručil svoju demisiu do Prezidentského paláca minulý týždeň v pondelok (31 .5.). Hlava štátu avizovala, že ju príjme, až keď bude zrejmé, kto ho má nahradiť. Očakávalo sa to tento týždeň.

Oznámenie demisie pred dvoma týždňami súviselo s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), najmä s policajným zadržaním, obvinením a väzbou generálnej riaditeľky SPF Gabriely B., ktorú do funkcie nominoval práve Mičovský. Ten je presvedčený, že v danej chvíli konal správne a vyvodil politickú zodpovednosť, medzitým však musel zvážiť ďalšie faktory.

Zmenu svojho rozhodnutia vysvetlil viacerými dôvodmi. Okrem jasnejších okolností vo vzťahu k obvineniu generálnej riaditeľky SPF ho presvedčili aj reakcie poľnohospodárov a lesníkov, ktorí požadovali jeho zotrvanie. Mičovský tak podľa svojich slov uprednostnil zodpovednosť za zásadné úlohy pre budúcnosť agrorezortu.

Na zotrvanie vo funkcii mali ministra podľa agrorezortu vyzvať zamestnanci Lesov Slovenskej republiky, Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič či Štátnych lesov TANAPu. K podpore Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), viacerých jednotlivcov, lesníckych a poľnohospodárskych organizácií sa mali pripojiť aj malí farmári.

Tvrdia, že ho nepresviedčali

Ako uviedli v spoločnej reakcii členovia výkonného výboru Spolku farmárov Slovenska Milan Kyseľ a Anna Balková, ako aj Bohumila Tauchmannová z Vidieckej platformy, nie je pravda, že Mičovského podporujú stavovské organizácie v rezorte. Zároveň podľa nich nie je pravda, že ho presviedčajú o tom, aby stiahol demisiu.

“Viac ako rok tvrdíme, že smerovanie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pod vedením Jána Mičovského ide nesprávnym smerom a potrebuje zásadnú očistu a zmenu kurzu. Okrem úzkej skupinky ľudí, čo stoja okolo aktuálne obvineného Františka Oravca, a okrem ľudí, ktorých do funkcií vymenoval sám pán minister Mičovský, nenájde sa jediná stavovská organizácia, ktorá by ho presviedčala o jeho zotrvaní,” uviedli zástupcovia SFS a VP.

Výzvy

Minister zmenu svojho rozhodnutia obhajoval aj tak, aby demisia nebola chápaná ako útek pred výzvami, akou je akreditácia PPA a nová spoločná poľnohospodárska politika.

“Pri zabezpečení kontinuity rezortu sme na najlepšej ceste dosiahnuť skvelý výsledok a nenaplnenie týchto cieľov je neprípustné,” pokračoval Mičovský.

Poslednou z okolností zmeny rozhodnutia je podľa ministra nedávny návrh skupiny poslancov koaličných strán, ktorí žiadajú odčlenenie lesov v chránených územiach od rezortu pôdohospodárstva. Mičovský s tým zásadne nesúhlasí a vníma túto iniciatívu aj ako zneužitie situácie, spojenej práve s jeho demisiou.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1560 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ZS3
ZS3
7. júna 2021 13:12

Kocúrkovo pokračuje. To sa mi snáď len sníva. Aký to je odborník, manažér, ktorý nevie priniesť zodpovedné rozhodnutie ani sám za seba (?).

Sesto6
Sesto6
8. júna 2021 9:01

Este zo seba aj totalneho luzra urobi.