Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Meno

Meno
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nevieš kto bude? Otázka, ktorá zaznieva z úst poľnohospodárov v týchto dňoch najčastejšie. Za ostatný týždeň bolo vyslovených toľko zaručených mien, že ani vymenovávanie detí predsedu parlamentu by netrvalo kratšie. Neinformovali sme vás o nich. Zväčša tak, ako boli ráno vyrieknuté, už večer boli v hre iné, zaručene potvrdené tipy. Dnes nastal prelom.

Verejnoprávna agentúra vydala vo svojom spravodajstve stručnú správu. Keby správu. Bola to noticka s jedinou dôležitou vetou. Ďalšie slová v jej obsahu boli už len zhrnutím známych faktov. Tá podstatná veta znela asi takto: „premiér informoval prezidentku o kandidátovi na ministra pôdohospodárstva.“ Ďalšie podrobnosti chýbali. Informácie posunul tlačovej agentúre úrad vlády.

Pri načasovaní správy sa neubránite pocitu, že k odovzdaniu informácie došlo len preto, aby boli rozptýlené pochybnosti, ktoré v ostatných hodinách zaznievali ako zaručené správy.

„Minister nikam neodchádza a jeho najbližší začínajú s vytváraním tlaku na to, aby ho udržali v sedle.“

V piatok doobeda sa naozaj ozývali tí, ktorých si sám vybral. Komické, no pochopiteľné. U nás taká obyčaj, že nový minister takmer vždy mení aj riaditeľa najmenej významného podniku či inštitúcie v jeho pôsobnosti. S odchodom Jána Mičovského je vysoko pravdepodobné, že skončia aj jeho priatelia, či víťazi výberového konania.

Minister by mal byť Vlčan

Ak sa vrátime k dnešným udalostiam, je zrejmé, že meno je vonku. Teraz len nájsť štrbinu, ktorou by uniklo aj k radosti verejnosti. A naozaj! Ako prvý sa hneď z viacerých zdrojov blízkych úradu vlády spomína – Samuel Vlčan.

Nejde o žiadnu bombastickú novinku. S týmto menom sa šermovalo už niekoľko hodín po ohlásení zamýšľanej demisie Jána Mičovského. Vlčana, ako bývalého bankára vraj delí od kresla ministra len pár dní.
Naše zdroje sú takmer presvedčené, že sa do budovy agroministerstva opäť vráti. Samuel Vlčan už na chlebovom rezorte bol. Vlani. Dĺžka jeho pôsobenia v pozícii štátneho tajomníka však nedosiahla ani dobu exspirácie škatuľového mlieka.

Do hry o ministerský trón by mal vstupovať aj druhý muž. Bývalý šéf Lesov SR, či drevár, Karol Vinš. Priatelia portálu poľnoinfo.sk mu však dávajú oveľa menšie šance.

Celá situácia sa z pohľadu našich zdrojov zdá, akoby z úradu vlády smerovali do neďalekého Grasalkovičovho paláca dve mená. Alebo aspoň sa do posledných chvíľ s dvoma menami počítalo.

Prím vo výbere hrá však politika. A tá je najmä komplikovanou šachovou partiou. Opis šachu, a v našom prípade aj výberu ministra pôdohospodárstva, v podaní obľúbeného slovenského básnika je mimoriadne presný: „Nakoniec sa to zvrtne na zákone, že silu umu zdolá sila zrád.“

Takže, neodolali sme. Ponúkli sme vám zaručenú správu, ktorá do vymenovania nového ministra neposkytuje žiadne záruky.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments