Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Malých poľnohospodárov podporia piatimi miliónmi

Malých poľnohospodárov podporia piatimi miliónmi
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásilo výzvu na podporu malých farmárov. Chce tak pomôcť malým poľnohospodárom pri štarte podnikateľskej činnosti a rozvoji rastlinnej aj živočíšnej výroby v krajine.

„Chceme pomôcť začínajúcim a malým poľnohospodárom, či už pri začatí podnikania alebo pri rozvoji už existujúcich malých podnikov. Ukazuje sa, že práve malí poľnohospodári sú tí, ktorí sa intenzívne venujú diverzifikácii plodín, pestujú tradičné plodiny a prinášajú tak do krajiny potrebnú rôznorodosť. Práve tým nachádzajú úspech aj u slovenských spotrebiteľov, ktorí majú o lokálne, čerstvé a slovenské potraviny stúpajúci záujem. Okrem toho práve malé podniky dokážu v regiónoch zabezpečiť množstvo pracovných miest. Celkovo ich preto podporíme, či už v rastlinnej alebo živočíšnej výrobe takmer piatimi miliónmi eur,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

MPRV SR bude zároveň spolupracovať s malými farmármi aj v úspešnom projekte ministerstva „Chcem dodávať“, ktorý umiestnil za zvýhodnených podmienok produkty stovky produktov viac ako 100 slovenských výrobcov na pulty reťazcov.

„Nenávratný finančný príspevok vyplatí Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vo výške 15 000 € na jeden malý poľnohospodársky podnik vo forme dvoch splátok po dobu max. päť rokov. Pri podpise Zmluvy o poskytnutí NFP 50 % vyplatí, a 50 % po správnej realizácii podnikateľského plánu,“ vysvetlil Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

 Oprávneným žiadateľom na zapojenie sa do výzvy je malý poľnohospodársky podnik (fyzická alebo právnická osoba) podnikajúca v poľnohospodárskej prvovýrobe. Výrobný potenciál malého poľnohospodárskeho podniku, meraný štandardným výstupom (ŠV), prevyšuje 4 000 eur, a neprevyšuje 7 999 eur.

Výnimku tvoria komodity, ako sú zemiaky; zelenina, melóny a jahody; vinohrady a dojnice, u ktorých hodnota štandardného výstupu prevyšuje 4 000 eur, ale neprevyšuje 9 999 eur. Malí poľnohospodári sa tak v rámci výzvy môžu zaoberať napr. pestovaním zemiakov, aromatických, liečivých, koreninových rastlín a bylín, zeleniny, melónov, jahôd a ďalších druhov ovocia či chovom napr. koní, hovädzieho dobytka, dojníc, prasníc, oviec, králikov, včiel, kačiek alebo nosníc.

Kritériá pre výber projektov, všeobecné podmienky pre poskytnutie príspevku, ako aj forma a spôsob preukázania plnenia kritérií a podmienok, sú podrobne uvedené vo výzve, zverejnenej na webovom sídle PPA www.apa.sk. Žiadosti je možné podať do 13. apríla 2018 na Pôdohospodársku platobnú agentúru. 

Autor článku: TS - MPRV SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
5. január 2018 10:31

len škoda , že tie kriteriá splnia zas len vybraný ludia

Slavo
Slavo
5. január 2018 14:32

Viete o niekom kto by vypracoval k 6.3 projekt ?

jm
jm
5. január 2018 15:23

Je to zaujímavé obmedzenie pri hornej čiastke príjmu akú môže žiadateľ dosiahnuť. Niečo podobné ako pri Mladom farmárovi . Tomu sa hovorí inšpirácia . Nedaj Bože sa niekomu začne dariť a podporu bude musieť vrátiť . Ale úprimnejšie pani ministerka by bolo keby ste začali vyplácať už tak dávno sľúbené… Celý komentár »

zdeno
zdeno
5. január 2018 17:21

Podpory pre začínajůcich hospodárou???A koĺko ich za tie roky pribudlo tých nových hospodárou a fariem????

Ján
Ján
5. január 2018 17:25

Pozdrav pre pisateľa “jm” ! Márne ešte čakajú na dotácie tí,ktorí podali žiadosť ako Mladý farmár. Už to bolo vybavené asi takto:-podané žiadosti cca 2000 uchádzačov,a dostalo 27. Peniaze sú už vyčerpané! Len to nebolo a ani nebude zverejnené kto a koľko dostál. Viem prípady,že si iba papierovo odčlenili hektáre… Celý komentár »

jm
jm
6. január 2018 13:54

Takéto a podobné články skôr odradia ako navedú mladého človeka od úvahy vstúpiť do hospodárenia. Ak budú len sľuby z ktorých nik nepocítil úprimný zámer potom sa netreba čudovať .Tím ktorý podpísali zmluvy by mali prísť peniaze na účet do konca februára 2018. Tak ešte aká taká nadej je pre… Celý komentár »

aksds@aksds.sk
aksds@aksds.sk
6. január 2018 17:09

Slavovi a všetkým záujemcom o podporu 6.3. Pred tým ako sa vypracuje projekt je potrebné pozrieť si, že aké sú výberové kritériá tzn., že sa treba obodovať podľa toho aký je podnikateľský zámer toho farmára. Na úrad AKS už prišli záujemcovia, ktorých sme obodovali a podľa výberových kritérií asi nebudú… Celý komentár »

lolo
lolo
7. január 2018 15:53

dristy, dristy, samé dristy… kedy toto už pochopia všetci. A vraj klesá zadĺženosť slovenska, už hospodárili naši ” hospodári ” vo vláde len s 2-percentným saldom. Smiešny sú tí, čo sa s týmito skvelými správami postavili pred kamery. Veď rok čo rok sa vyplácajú dotácie poľnohospodárom neskôr a neskôr. Tohto… Celý komentár »

Pinzgauer
Pinzgauer
11. január 2018 11:43

Kecy, kecy, kecy ako pri 6.1. (mladom farmárovi) Stručne o mladom farmárovi: 3X sa menila výzva, zmluva ktorá prišla vybraným (úspešným) žiadateľom sa podstatne líšila v podmienkach od podmienok uvedených vo výzve, pôdohospodárska platobná agentúra extrémne meškala s vydávaním rozhodnutí o schváľení/neschváľení žiadosti o nenávratný finančný príspevok – v nieltorých… Celý komentár »

RS
RS
12. január 2018 11:18

Presne, ako píšeš, len sa to tu bojja viacerí napísať, a ako to tak sledujem, aj príspevky tu už pán HUBA vymazáva, a separuje tých, ktorí prispievajú nevhodne, tým už z Polnoinfo maily denne nechodia… Zrejme vplyv niektorých sociálnych demokratov…