Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Bystré hlavy pre náš rezort

Bystré hlavy pre náš rezort
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stredoškolský odbor agromechatronik vytvoril symbiózu medzi mladými ľuďmi, ktorí majú vzťah k poľnohospodárstvu a tými, ktorých fascinujú nové technológie. Už takmer polroka je súčasťou vyučovania troch odborných škôl. Účastníci experimentu si spoluprácu pochvaľujú. A čo študenti?

„Na strojníctve sa aktuálne učíme o zvarových spojoch a na strojárskej technológii o kalení materiálov. Čo sa naučím, viem využiť aj pri otcovi, ktorému často pomáham pri traktore MT 8 – 132 a Zetor 7745,“ povedal v polovici decembra študent Ján Repák.

Jeho otec obhospodaruje 14-hektárov pôdy neďaleko Revúcej. Odtiaľ pätnásťročný Janko aj každú nedeľu dochádza na internát školy v Rimavskej Sobote. Študenti sa na tejto technickej a agropotravinárskej škole učia zatiaľ to, čo aj ich otcovia. Strojníctvo, strojárske technológie alebo technické kreslenie sa zmenilo len pramálo. Aby ale pochopili nové technológie, ktoré prídu na rad neskôr, sú potrebné základy aj z týchto na pohľad tradičných oblastí. V širších súvislostiach hovorí Peter Matejovič, prezident združenia AGRION, ktoré je odborným garantom experimentálneho odboru.

„Tento rok sme už štyri dni školili učiteľov vybraných stredných odborných škôl. Cieľom je ponúknuť im aktuálne poznatky z rôznych oblastí poľnohospodárskej techniky. Informujeme ich o novinkách, ktorými najmä na technologickej a softvérovej úrovni technika za posledných dvadsať rokov prešla. Zmenili sa aj materiály, ktoré sa dnes využívajú pri výrobe a pred tridsiatimi rokmi boli v tomto odbore úplne neznáme,“ povedal P. Matejovič.

Ako ďalej hovorí, cieľom je v tejto aktivite pokračovať a zaobstarať učiteľom odborných predmetov, ale aj majstrom odborného výcviku dostatok podkladov k výučbe. Zmeny, ktorými prešla poľnohospodárska technika sú obrovské a naše stredné odborné školy, nie vlastnou vinou, ich prespali. Po roku 2002, keď došlo k prechodu poľnohospodárskych škôl z Agroinštitútu na Vyššie územné celky sa vzdelávanie učiteľov, technické zabezpečenie výučby, alebo súčinnosť s rezortným ministerstvom ohľadne potreby nových zamestnancov prerušilo.

„Sme radi, že si nás združenie AGRION, spolu so svojimi členmi, začalo v posledných troch rokoch všímať. Zatiaľ poslednou aktivitou bolo školenie učiteľov, ktoré sa uskutočnilo na začiatku decembra 2017 v Nitre. Výsledkom je aktualizácia poznatkov o predsejbovej príprave pôdy, sejačkách, hnojení, ochrane rastlín, zbere a pozberovej úprave krmovín a zbere obilnín,“ vymenúva Jozef Hudec, zástupca riaditeľky zo Strednej odbornej školy v Pruskom.

Tento raz sa dvojdňové školenie nekonalo len pre školy s novým odborom, nad ktorým AGRION drží ochrannú ruku, ale aj pre ďalších učiteľov, ktorí venujú poľnohospodárskej technike značný priestor. Pedagógovia si z nich odnášajú nové poznatky, propagačné materiály, prezentačné videá a ďalšie podklady pre modernú výučbu.

O ich využití hovorí aj študent Kristián Nagy, ktorý do školy v Rimavskej Sobote dochádza z 30-kilometrov vzdialenej Holiše.

„Napríklad aj z videí, ktoré nám učitelia púšťajú lepšie chápeme princíp práce jednotlivých strojov,“ hovorí Kristián, ktorý sa o odbore agromechatronik dozvedel od svojej učiteľky na základnej škole.

„Keď som si k agromechatronikovi našiel ďalšie informácie na internete, podal som si prihlášku,“ hovorí Kristián Nagy, ktorý učivo často konzultuje so svojim otcom. Ten obhospodaruje pätnásť hektárov pôdy a pracuje aj v spoločnosti, ktorá poľnohospodárom techniku priamo predáva.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (autor pôsobí aj ako riaditeľ AGRION)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
18 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
oko
oko
9. január 2018 11:38

zase samé dristy… Možno jeden z tých študentov bude v budúcnosti pracovať ako traktorista na neakom tom družstve, kde bude sedieť v neakej tej dvadsať ročnej 120-tke, lebo majiteľ bude investor z rakúska, či dánska šetriť na všetkom dookola, a pri tých výzvach čo tu boli vyhlásené… Celé toto nače… Celý komentár »

kok
kok
9. január 2018 11:42

98 percent z týchto študentov sú cigáni, alebo chudáci žijúci so svojimi starými rodičmi v chalúpke na pokraji biedy – tí k tomu aký taký vzťah majú, no sú hlúpučký, ako tágo… A to VIEM, pretože ich pár aj poznám osobne.

RS
RS
9. január 2018 16:52

Ja osobne poznám jedného. Som s ním v kontakte a už bol a bude chodiť počas štúdia k nám na družstvo – aj keď je len v prvom ročníku. Je zo slušnej rodiny, je inteligentný mladý človek, ktorému žiaria oči keď len prejde okolo nového 300 koňového traktora. Posledný prispievateľ… Celý komentár »

Jano
Jano
9. január 2018 18:46

Veru nájdu sa aj inteligentní netreba hádzať všetkých do jedného vreca,, a na ktorom družstve ešte chodia na 120-tkách?? možno nejaké pomocné práce,, ale hlavné práce už dávno nerobia CRYSTALY …………………………..

trt
trt
10. január 2018 17:36

mladý človek je naivný ako keď malé dieťa dostaně hračku !ako dlho mu tá žiara vydrží ak v tej 3OOkonovej hračke strávi pol svojho života ako zamestnaněc!

Jano
Jano
10. január 2018 17:40

Tak môže polovicu života stráviť trebárs v Jaguare alebo Volkswagene za pásom,alebo presedieť v kamione,,,, nemôžeme všetci sedieť na riaditelských stoličkách a válať si gule……………………..

lolo
lolo
10. január 2018 22:45

sa potom ozvi, keď skončí školu, a pôjde ku Tebe na družstvo za 700 evri robiť, a na 300 hodín mesačne. A na zimu ho pošleš do teplých krajín sa trošku zohriať, dement… A len tak náhodou som majstrom odborného výcviku na takejto škole už pár pekných rokov, tupče, a… Celý komentár »

RS
RS
11. január 2018 13:22

Priemerný plat máme cca 900 €, obsluha strojov je určite nad touto sumou (a to hospodárime v tzv. menej rozvinutom regióne), celoročne, zmluvy na dobu neurčitú- na teplé krajiny nie je čas. Máme produkciu resp. tržby na 1 ha vyše 4000 € samozrejme vrátane silnej ŽV- väčšina produkcie z RV… Celý komentár »

Anonym
Anonym
11. január 2018 13:43

Vy musitě pochopitělne chváliť tých čo na vás robia aj keď majů základnů školu no stráviť pol života v maštali či v kresle kancelárie stridavo za volantom OFroada je pre niekoho bohužial pre iného chvalabohu veľký rozdiel(?)

RS
RS
11. január 2018 15:11

Áno presne- chváliť a vážiť si prácu každého, kto ju vykonáva poctivo a snažiť sa ju adekvátne ohodnotiť. Nemusíme tu zbytočne filozofovať- v každom podniku a nielen v poľnohospodárstve je určitá štruktúra. Poľnohospodárstvo by malo dávať šancu aj tým, ktorým sa nechcelo „dlho chodiť do školy“ ale za to predsa… Celý komentár »

RS
RS
12. január 2018 11:10

evidentne si nepochopil názor všeobecný. Zrejme preto, lebo si nikdy nerobil LEN v maštali alebo LEN v traktore tak 5 rokov v kuse. Presne o tom to je. Keď sa v maštali telí jalovka a si tam 24.12. o desiatej večer sám, pri chabom osvetlení v maštali a hnojom, že… Celý komentár »

RS
RS
12. január 2018 11:14

a s víziou, že si raz na svojom budú hospodáriť títo chlapci z týchto stredných škôl to, ako vieme, sa im nikdy nesplní, a to je ich HLAVNÁ motivácia. Takže vieme, ako toto celé skončí. A bavil som sa s oveľa staršími majstrami, ako som ja.

RS
RS
12. január 2018 12:36

Neviem prečo používaš môj nick… A neuveríš ale robil som 8 rokov v maštali- sviatky, piatky a aj v situáciách o akých si písal len pri normálnom osvetlení a netieklo mi nič do čižiem. A o iných veciach sa nemá zmysel baviť. Poľnohospodárstvo si nikdy nepochopil a ani nepochopíš.

jm
jm
13. január 2018 22:06

V skutočnosti tak zaujímavý príspevok som si už dávno neprečítal ako mal RS. Ten pravý RS. Akú ma priemerku na hodinu traktorista ktorý zarobí tých spomínaných 900 Eur v primere? A Tak stratová všade opisovaná ŽV môže vytvoriť až vyše 4000 EUR na ha? To potom klobúk dole si Kopperfild.… Celý komentár »

RS
RS
15. január 2018 8:29

Nechcem sa tu rozpisovať lebo to nikam nevedie. Ja som písal o tržbách na 1 ha nie o zisku. Keď je dobrá situácia s realizačnými cenami tak sa pri vyšších tržbách tvorí vyšší zisk a naopak. Aj u nás je to o neustálom rozhodovaní ako ďalej so ŽV- čo sa… Celý komentár »