Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Májovú bryndzu na hornom Turci začali tento rok vyrábať neskôr

Májovú bryndzu na hornom Turci začali tento rok vyrábať neskôr
insert_photoTASR - Farma mliečnych oviec Turček patrí do spoločnosti Agrotrade Group a je organizačne zatriedená na stredisko poľnohospodárskej prvovýroby Malý Čepčín. Dvor sa špecializuje na chov plemena Zošľachtená valaška a Lacaune. Na snímke ovečky na paši počas mediálneho dňa na ovčej farme v Turčeku v okese Turčianske Teplice 5. mája 2021.

Májovú bryndzu na hornom Turci začali tento rok vyrábať neskôr ako v predchádzajúcich rokoch. Posun spôsobilo aprílové počasie. S výrobou bryndze, ktorá sa považuje za najlepšiu, začali v stredu i na farme v Turčeku (okres Turčianske Teplice).

“Počasie nás zdržalo oproti štandardu približne mesiac. Bolo studené obdobie v apríli, prvý aprílový týždeň tu bol ešte sneh. Ovce sú tak na paši približne týždeň. Májovú bryndzu, ktorú majú ľudia najradšej, začíname vyrábať práve v stredu,” povedal Ján Kollár, manažér prevádzky.

Všetko podľa neho závisí od začiatku teplého obdobia, je potrebné, aby paša nabehla, ale aj ovce potrebujú cítiť pohodu, lebo sa samy pýtajú von.

“Išli by najradšej hneď von, len ich môžete vypustiť, až keď je paša adekvátna,” podotkol.

Proces výroby nielen májovej bryndze trvá v Turčeku približne osem dní od vytiahnutia hrudky po balenie.

“Májovú bryndzu si ľudia vážia, nie je taká tuková, je ľahšia. Zelená paša z nej dokáže spraviť originál, je trochu iná ako zimná alebo ‘zmesná’. Nedá sa povedať, že keď máte májovú bryndzu, máte automaticky vyhraté. Ale je o ňu oveľa väčší záujem ako o tie ostatné,” priblížil Kollár.

Vplyv na dobrú májovú bryndzu má kvalita paše.

“Paša poskytuje ovciam výživu, ktorú nedosiahneme pri zimnom kŕmení. V zimnom období je kŕmenie prispôsobené podľa toho, že ovce budú na jar rodiť jahňatá,” spomenula zootechnička Lucia Vojvodová.

Paša sa nachádza v najkvalitnejšej forme podľa nej približne mesiac, maximálne osem týždňov, a potom je potrebné pasienky pokosiť a znova nabehne ďalšia mladá tráva, tá však nie je taká výživná ako tá prvá po zime.

“Je tam ďatelinka. Tým, že sa nachádzame 770 metrov nad morom, nachádzajú sa tu i podhorské trávy a byliny, ktoré umocňujú kvalitu májovej bryndze,” dodala Vojvodová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Farma mliečnych oviec Turček patrí do spoločnosti Agrotrade Group a je organizačne zatriedená na stredisko poľnohospodárskej prvovýroby Malý Čepčín. Dvor sa špecializuje na chov plemena Zošľachtená valaška a Lacaune. Na snímke ovečky na paši počas mediálneho dňa na ovčej farme v Turčeku v okese Turčianske Teplice 5. mája 2021.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments