V stredu (18. decembra 2024) vláda menila a dopĺňala nariadenia, ktoré súvisia s čerpaním podpôr v roku 2025. Poľnohospodárom sa posunú termíny prvej operácie na trvalých trávnych porastoch, upravili sa podmienky neproduktívnych plôch, predĺžila sa doba zapracovania maštaľného hnoja do pôdy, rozšírila sa možnosť využitia mechanickej ochrany pred hrabošmi a viaceré zmeny nastali aj pri starostlivosti o biopásy. Aktualizácie vládnych nariadení prišli niekoľko dní pred novým rokom, pritom sa dotýkajú aj plodín, ktoré sú už mesiace vysiate na poliach.
Podmienky pre vstup nového žiadateľa do ekologického poľnohospodárstva sa zmenia. Vyplýva to z návrhu novely nariadenia o pravidlách poskytovania podpory na neprojektové opatrenia strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), ktorý v stredu schválila vláda. Účinnosť návrhu nariadenia vlády sa navrhuje od 1. januára 2025.
Situácia s rozdrobenosťou pozemkov a nevysporiadaným vlastníctvom na Slovensku nie je novou témou. Spôsobuje problémy aj pri poľnohospodárskej činnosti, napríklad pri snahách investovať do nových maštalí alebo výsadby ovocných sadov. Okrem samotnej rozdrobenosti pozemkov značný problém vyvstáva aj pri dohľadávaní nezistených vlastníkov. V praxi totiž na katastri pri niektorých pozemkoch nie sú uvedení žiadni vlastníci, pri ďalších je zas uvedené len meno a priezvisko, chýbajú však údaje o sídle či pobyte a overenie konkrétneho vlastníka je tak problematické. Práve v takýchto prípadoch ide o pozemky nezistených vlastníkov, ktoré štát plánuje riešiť novým zákonom.
Mimovládni ochrancovia prírody nesúhlasia s plánovanou zmenou vyhlášky, ktorá by na Slovensku povolila lov vlka dravého. Upozorňujú, že v priebehu niekoľkých mesiacov môže prísť krajina až o takmer štvrtinu vlčej populácie, čo môže mať katastrofálne následky aj pre hospodárov. TASR o tom informovala PR špecialistka organizácie WWF Slovensko Michaela Domanová.
Vajcia sa nezaradia medzi základné potraviny, na ktoré sa uplatňuje znížená daň z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni 5 %. Naďalej tak zostanú v základnej 23 % sadzbe. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH z dielne skupiny opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.
O potrebe nového zákona o poľovníctve sa na Slovensku rozpráva už roky. Ten aktuálne platný je z roku 2009, pričom bol viackrát novelizovaný. Hoci aj v uplynulých rokoch vznikli iniciatívy na presadenie nového zákona, do praxe sa nepretavili. Aktuálne sa o to pokúsi najnovší návrh z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorý je už v štádiu vyhodnocovania pripomienok z medzirezortného pripomienkového konania.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nesúhlasí s navrhovanými zmenami zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a dôrazne ho odmieta. Pre TASR to v piatok uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. Proti návrhu zákona Ministerstva životného prostredia SR sa doteraz vyjadrili opozičné strany a pripomienky si uplatnilo aj Ministerstvo financií SR.
Požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality sa upravia. Vyplýva to z návrhu novely nariadenia vlády, z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Účinnosť nariadenia sa navrhuje na 1. septembra.
Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu je cieľom vládneho návrhu novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Národná rada (NR) SR ho vo štvrtok definitívne schválila.
Najkomentovanejšie za 7 dní