Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Koaliční poslanci vyzývajú k odstúpeniu ministra Simona

O spornom predaji dreva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona sme vás zatiaľ neinformovali. Z oblasti, ktorá sa týkala len lesníctva sa po sobotnom vydaní denníka Pravda stáva takpovediac celorezortná a celospoločenská kauza. Odstúpenie ministra Simona už totiž žiadajú aj koaliční poslanci.

Najskôr si pripomeňme o čo v spomínanom predaji dreva ide.
Ako upozornil denník Pravda (16. januára a 19. januára), iba pár dní po páde vlády bola podpísaná zmluva s firmou Tatra Timber Logistic, ktorá vznikla len dva dni pred podpisom zmluvy o dodávke 40 tisíc kubíkov dreva za 2,5 miliónov eur. Firma patrí ku skupine Rettenmeier Tatra Timber, ktorú vedie Karol Vinš, bývalý riaditeľ štátneho podniku Lesy SR počas druhej Dzurindovej vlády. Vtedy, keď bol ministrom pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Ako sa neskôr ukázalo, nebola to jediná zmluva. Druhý kontrakt na odber drevnej hmoty až do roku 2015 v objeme 560-tisíc kubíkov podpísala firma Rettenmeier Tatra Timber v decembri minulého roka. Spomínaná spoločnosť získala podľa informácií denníka Pravda bez verejného tendra od štátnych Lesov SR jednu z najväčších zmlúv na dodávku dreva. Vinš i Simon odmietli, že Rettenmeier získa drevo vďaka ich dlhoročnému vzťahu. Drevári, ktorých denník Pravda oslovil tvrdia opak. Vraj bez známosti sa k väčšiemu objemu dreva nedostanete. Je toho totiž menej, ako by si žiadal dopyt.

Reakcie na predaj dreva
Politológ Tomáš Koziak hovorí, že Simon by mal odstúpiť aj napriek tomu, že do predčasných parlamentných volieb zostáva už iba pár týždňov.

“Vládne strany deklarovali, že sa na Slovensku bude pestovať nová politická kultúra. Ak sa má toto tvrdenie dodržať, ak bola zmluva uzavretá bez verejného výberového konania a ak drevo bolo určené pre firmu na čele so známym pána Simona, je to dôvod na odchod z ministerskej stoličky,” hovorí pre Pravdu z 20. januára 2012 Tomáš Koziak.

Názor, že Simon by mal odísť z ministerstva, má napríklad aj podpredseda parlamentného pôdohospodárskeho výboru Ján Golian (SDKÚ).

“Štátne Lesy jednoznačne mali vyhlásiť verejný tender a rozhodne nemali uprednostniť firmu vedenú známym pána ministra,” argumentuje na stránkach sobotnej Pravdy (21. januára) Ján Golian a dodáva, že zdôvodnenie Simona i Lesov SR, že uzavretím zmluvy chceli ochrániť zamestnanosť v Liptove, je pochybné.

“Takéto vyjadrenia sa dajú použiť kedykoľvek na čokoľvek. Jednoducho povedané, teraz sa udialo to isté, čo sme vyčítali predchádzajúcej vláde – aj po pánovi Simonovi zostanú sporné zmluvy,” dodáva Golian.

Šéfka pôdohospodárskeho výboru Mária Sabolová (KDH) dodáva, že kauzou sa budú zaoberať aj poslanci parlamentu. Poslanec ďalšej strany bývalej vládnej koalície Kamil Krnáč (SaS) si myslí, že predaj dreva Simonovmu známemu je ešte horší ako predaj platinových sitiek členovi strany SDKÚ, ktorá do funkcie nominovala teraz už bývalú šéfku Správy štátnych hmotných rezerv.

“Pri sitkách sa aspoň konala elektronická aukcia,” hovorí pre sobotné vydanie denníka Pravda Krnáč a dodáva, že má podozrenie z porušenia predpisov.

Konanie Zsolta Simona odsudzuje aj tieňový minister pôdohospodárstva Smeru Stanislav Becík.

“Keby mal pán minister chrbtovú kosť, abdikačný list by podpísal už v pondelok (16. januára), keď denník Pravda zverejnil informáciu o tom, že Lesy bez verejnej súťaže podpísali zmluvu na dodávku dreva pre firmu vedenú Simonovým známym,” hovorí Becík.

Autor článku: Juraj Huba - podľa článkov Michala Holeša uverejnených v denníku Pravda od 16. januára.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S
G.S
23. január 2012 9:02

aké zlé zmluvy sa na ministerstve a v podriadených organizáciach podpisovali. Keď predtým odchádzal z vlády, SMER kričal , že tam nechal zlé zmluvy, potom zas kričal on a aby mohol kričať aj jeho nástupca a mal dobrú výhovorku prečo sa nepostaviť za farmárov, tak pre istotu zas vyrobil nejaké… Celý komentár »

C.S
C.S
24. január 2012 12:33

A to bolo reči o transparentnosti a elektronickych aukciach.

Daniel Hudec
Daniel Hudec
25. január 2012 14:50

Tu sa nám ukázala ďalšia gorila,len tak znenazdajky sa z pána moralistu, zanieteného poľnohospodára vykľul opičiak prvoradého rangu. A čo zverejnenie zmluvy na internete, kde je? Tieto gorily nielenže nemajú žiadnu hanbu, oni sa už ani ničoho neboja (basa, defenestrácia, atentát, revolúcia a pod.). Ani im už nestojí za námahu… Celý komentár »

DH
DH
25. január 2012 14:54

iné neostáva, len vsadiť na istotu zvoliteľnosti, vieru v zotrvanie charakternosti a odvahy,predpoklad rozumu a perspektívu mladšej generácie.Preto skúsim voliť SaS.