Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Finančník Martin Kvietik nebude stíhaný väzobne

Finančník Martin Kvietik nebude stíhaný väzobne

Finančník Martin Kvietik obvinený v kauze Dobytkár, nebude väzobne stíhaný. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom verejnom zasadnutí. NS SR tak nevyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči nedávnemu rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý Martina Kvietika do väzby nezobral. Rozhodnutie je právoplatné.

Najvyšší súd nezistil nové väzobné dôvody. NS rozhodoval o sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS, ktorý nezobral finančníka Martina Kvietika do väzby v súvislosti s jeho novým obvinením. Nové obvinenie mu vzniesli 25. februára. Obhajca finančníka zdôrazňuje, že ide o čin z roku 2017, ku ktorého spáchaniu malo dôjsť dávno pred jeho zadržaním v rámci akcie Dobytkár vlani v apríli.

“Senát 2T NS SR na dnešnom verejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora podanú proti uzneseniu ŠTS, ktorým obvinený Martin Kvietik nebol vzatý do väzby a bol prepustený zo zadržania na slobodu. Senát nezistil nové skutočnosti odôvodňujúce existenciu kolúznej a preventívnej väzby u obvineného vo vzťahu ku skutku, ktorý je uvedený v uznesení o vznesení obvinenia z 25. februára 2021,” objasnila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Na verejnom zasadnutí sa zúčastnil obvinený Martin Kvietik aj jeho obhajca Dušan Ivan. Dozorového prokurátora, ktorý mal v utorok iný úkon, zastupoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Martina Kvietik 11. marca krátko po prepustení z väzby po rozhodnutí NS SR v Leopoldove zadržali a obvinili ho. Nové obvinenie sa týka skutku ešte z roku 2017 a opiera sa o výpovede dvoch svedkov. Podľa medializovaných informácií mal Martin Kvietik prijať úplatok vo výške 180.000 eur za sprostredkovanie agrodotácií.

Počas akcie Dobytkár Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla 2020 obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1557 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments