Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Plánovaná zmena názvu vyvolala vlnu nevôle

Plánovaná zmena názvu vyvolala vlnu nevôle

Článok, ktorý portál poľnoinfo.sk zverejnil v pondelok 22. marca 2021 k zmene názvu Pôdohospodárskej platobnej agentúry vzbudil medzi časťou verejnosti prudkú reakciu.

Simon: Keď dáte H…o na policu, nebude z neho marmeláda

„Riaditeľ  PPA Jánoš prichádza s nápadom premaľovania fasády na iný názov. Je to výsmech a nie riešenie! Toto je to podstatné, čo je potrebné teraz riešiť?“ pýta sa Zsolt Simon, bývalý minister pôdohospodárstva.

Ten nám svoju reakciu poslal dnes mailom a premenovanie agentúry prirovnal k situácii, ktorá nastala pred niekoľkými rokmi.

„Je to ako za čias SNS a Andreja Danka. To, že Výstavisko AGROKOMPLEX sa borí s problémami vyriešil tak, že ho premenoval na „Národné výstavisko AGROKOMPLEX“   a tváril sa, že všetko je v poriadku. Sedliaci vedia, že keď dáte H…o na policu, nebude z neho marmeláda,“ myslí si bývalý minister.

Jánoš: Z 57 akreditačných podmienok máme splnených 30

Premenovanie Pôdohospodárskej platobnej agentúry pritom Jánoš spomína v maile spolu s ďalšími krokmi.

„Okrem obsahových a štrukturálnych zmien je súčasťou aj zmena na otvorenú a modernú agentúru zameranú na proklientsky orientovanú inštitúciu, ktorá si získa dôveru poľnohospodárov, lesníkov, vodohospodárov ale aj širokej verejnosti. Súčasťou zmeny bude okrem iného aj zmena názvu Agentúry,“ informoval Jaroslav Jánoš včera svojich kolegov.

Zmena názvu sa spolu s ďalšími krokmi zdá, vzhľadom na to, že dvaja bývalí vysokí funkcionári platobnej agentúry, za dvoch rôznych vlád, sú trestne stíhaní v korupčných kauzách, ako logická. PPA je vnímaná veľkou časťou laickej verejnosti ako symbol korupcie, čo výrazne vplýva na celkový obraz agroodvetvia. Pôdohospodári  sa dlhodobo sťažujú na postupy agentúry, ktorá je vraj nepružná, neotvorená a jej dokumenty sú mimoriadne zložité.

Čo sa týka forenzného auditu, jeho výsledky sa pretavili do akreditačných podmienok, ktoré sme obdŕžali ako kľúč na to, ktoré veci sa musia na PPA zmeniť. Celkovo ich bolo 57 a máme ich splnených 30. Čiže sme v polovici,“ povedal Jaroslav Jánoš na minulotýždňovej tlačovej konferencii.

Okrem toho spomenul, že od 1. marca začala platiť nová organizačná štruktúra PPA, ktorá priniesla, že sa zmenili aj pracovné povinnosti jej päťsto zamestnancov.

„Samozrejme, boli aj takí, ktorí jednoducho odmietli pokračovať ďalej. Musím povedať, že z tých päťsto ľudí ich bolo okolo dvadsaťdva, ktorí odišli.  Niektorí sú ešte na nemocenskej a tak môžeme očakávať ešte pár prípadov odchodu z PPA,“ uviedol 18.3.2021 Jánoš.

Zmeny sú nevyhnutné najmä vzhľadom na to, že minister pôdohospodárstva udelil platobnej agentúre dočasnú akreditáciu, ktorá platí do októbra 2021. Ak sa nepodarí uspokojivo odstrániť nedostatky, hrozí, že hlavná pokladnica agrorezortu bude paralyzovaná.

Ondráš: PPA v režime dočasnej akreditácie je personálne aj finančne podhodnotená

Dlhodobý stav v platobnej agentúre vyčíta vedeniu MPRV aj Martin Ondráš, bývalý šéf poradného zboru ministra. Vo svojom dnešnom blogu, ktorý napísal ako reakciu na zistenia poľnoinfo.sk, okrem iného uviedol nesúhlas s premenovaním agentúry. Tú však vo svojom blogu sám nechtiac premenoval, keď na miesto „Pôdohospodárska“ použil užší výraz „Poľnohospodárska“.

Ak zmením názov platobnej agentúry napríklad na RJM (rozprávka Jána Mičovského), tak musím zmeniť všetky zákony a vyhlášky, kde je odkaz na poľnohospodársku platobnú agentúru, musím prerobiť všetky materiály, kde je hlavička PPA, musím prerobiť celý dizajn, všetky propagačné a informačné materiály, musím zmeniť celý web vrátane emailov, musím prerobiť všetky pracovné zmluvy a všetky záväzkové zmluvy a to všetko v čase, kedy je PPA v režime dočasnej akreditácie, je personálne aj finančne podhodnotená a rekonštrukcia sa ešte len ani nezačala. A to ani nehovorím o tom, že čas na rekonštrukciu je do polovice vyčerpaný, nič nerobením,“ píše na svojom blogu Martin Ondráš.

Včerajšie informácie portálu poľnoinfo.sk, o hľadaní nového názvu pre PPA, potvrdila dnes (23.3.2021) pred obedom na svojom oficiálnom Facebooku aj platobná agentúra.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke protestujúci farmári stanujú pred Pôdohospodárskou platobnou agentúrou v Bratislave 23. apríla 2019.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1557 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
23. marca 2021 16:49

Je potrebné sa pozrieť veľmi detailne do zrkadla pán Simon!Prijali ste SAPS(čo nebolo nutne,tým ste naštartovali začiatok konca Slovenskej sebestačnosti),SPP ste riadili bez právnej záväznosti,a to usmerneniami,PPA ste vybudovali na papieroch,LPIS bol budovaný bez kontroly MPSR,NFP ste hodnotili z väčšej časti externými hodnotitelmi a preferovali ste nevyrobny sektor pôdohospodárstva!Administracia SPP… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
24. marca 2021 16:50

1.apríl je až o týždeň.