Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Export kukurice z Ukrajiny rádovo rastie

Export kukurice z Ukrajiny rádovo rastie
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice na burze Euronext v Paríži oslabila o približne 1,3 percenta. Burza CBoT v Chicagu mierne posilnila a to o 0,2 percenta a burza BÉT v Budapešti oslabila o 2,5 percenta.

Začiatok februára sa niesol v znamení rastu cien kukurice z dôvodu neistoty úrody v Južnej Amerike, ako aj rastu nákupov zo strany spracovateľov. Po správe USDA a jej zverejnení väčších hodnôt stavu zásob ako aj produkcie sa ceny dostali pod tlak.

Ukrajina:
Význam Ukrajiny ako dôležitého aktéra na trhu s kukuricou stále rastie. Aktuálne predpovede posúvajú kráľovnú polí pre tento rok na druhé miesto na svete z hľadiska exportu. Tým sa dostáva na rovnakú úroveň ako Argentína. V predchádzajúcej sezóne sa urodilo 22,5 mil. ton kukurice a exportovalo 12,5-14 mil. ton (rôzne zdroje). V porovnaní s minulým rokom, kedy sa exportovalo len 5 mil. ton, je to viac ako zdvojnásobenie.

Ukrajinskí analytici počítajú s tohtoročným navýšením plochy osiatia. Výmera 3,5 mil. ton sa oproti minulému roku zvýšila o jednu tretinu. Tým sa predpokladá aj rast exportu. Podľa najnovších prognóz môže podľa odborníkov vývoz z Ukrajiny dosiahnuť až 15 miliónov ton.

Vzhľadom k relatívne nízkej cene kukurice v tejto oblasti bojovala Ukrajina s USA o významné trhové postavenie. Hlavnými importérmi ukrajinskej kukurice boli ku koncu roka 2011 Egypt (1,2 mil. ton), Japonsko (800.000 ton), Španielsko (700.000 ton) a Irán (360.000 ton).

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments