Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Experti: Ázia čelí najhoršej epidémii moru ošípaných v histórii

Experti: Ázia čelí najhoršej epidémii moru ošípaných v histórii
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vedci ani poľnohospodári pritom nevedia, ako ďalšiemu šíreniu vírusu zabrániť. Choroba je pre ošípané smrteľná, neexistuje proti nej očkovanie. Ľudí však neohrozuje. Kvôli epidémii v posledných týždňoch vzrástli svetové ceny bravčového mäsa.

„Je to najrozsiahlejšia nákaza zvieracej choroby, akú sme kedy na našej planéte mali,“ povedal Dick Pfeiffer, veterinár z jednej z hongkonských univerzít.

„Epidémia slintačky a krívačky a BSE (takzvanej choroby šialených kráv) v porovnaní s ňou blednú. A nepoznáme spôsob, ako ďalšie šírenie ochorenia zastaviť,“ dodal.

Vírus sa objavil vlani v auguste v Číne, kde žije takmer polovica všetkých ošípaných na svete. Kvôli chorobe už museli miestni poľnohospodári poraziť 1,2-milióna ošípaných. Podľa niektorých odhadov bude nutné v krajine usmrtiť až 200-miliónov zvierat.

Vietnam, Kambodža, Hong Kong, Severná Kórea, Mongolsko …

Z Číny sa nákaza rýchlo šíri do susedných krajín. Nákaza prepukla aj vo Vietname a Kambodži. Niektoré prípady sa tiež objavili v Hong Kongu, Severnej Kórei alebo v Mongolsku. Južná Kórea vykonáva na hraniciach pri ošípaných krvné testy. Nákaza ohrozuje aj Thajsko, druhého najväčšieho producenta bravčového mäsa v Ázii.

Vírus afrického moru ošípaných prežije niekoľko týždňov, usadiť sa môže na oblečenie alebo na vozidlách. Hranice medzi štátmi v regióne sú pritom málo strážené a priepustné. Miestne úrady sa tiež obávajú, že keby pohyb ošípaných a bravčového cez hranice zakázali, začne sa s mäsom a zvieratami obchodovať na čiernom trhu, a tým sa situácia vymkne kontrole.

Podľa expertov z Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) problém prehlbuje tiež fakt, že štáty v regióne ponúkajú farmárom malé kompenzácie za zvieratá, ktoré musia kvôli vírusu poraziť. Poľnohospodári preto nákazu svojich ošípaných kvôli obave zo straty zisku často nehlásia.

V reakcii na epidémiu vzrástli svetové ceny bravčového o takmer 40-percent. Ázia bude zrejme musieť čoskoro začať dovážať viac mäsa z Európy a Spojených štátov, čo ceny ďalej zvýši, napísal denník The Guardian.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments