Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Zemiaky historicky najdrahšie, ceny však pôjdu dole

blank

Cena zemiakov sa v uplynulých týždňoch šplhala nahor a prekonala aj historické rekordy. V apríli sa priemerná cena pohybovala tesne pod jedným eurom na kilogram zemiakov, čo je až o 60 centov viac ako vlani. Priemerná cena zemiakov od roku 2000 sa pritom pohybovala na úrovni okolo 60 centov za kilogram.

„Je to dôsledok sucha a výpadku asi šestiny produkcie zemiakov v Európe. Staré zemiaky, ktoré sa u nás bežne predávajú do polovice júna, už koncom mája v obchodoch neboli. Skoré zemiaky dovezené napríklad zo Španielska sa rýchlo vypredali a preto sa cena zemiakov vo všeobecnosti držala vysoko,“ vysvetlil Juraj Mačaj, zemiakar z Kráľovej pri Senci.

Problémom nie sú ani tak výpadky produkcie na Slovensku, ako na západe Európy. V produkcii zemiakov sme totiž dlhodobo nesebestačný a musíme ich dovážať.

„V normálnych rokoch to, čo chýba, sa dovezie a naše ceny sa prispôsobujú tým zahraničným. Aj tento rok sa prispôsobili, pretože aj na západe sú vysoké ceny. To, že slovenská produkcia je štandardne nedostatočná, je až sekundárne, hlavný problém je, že sa dosť neurodilo na západe,“ dodal Mačaj.

Aj napriek obavám z opätovného sucha zo začiatku jari sa teraz pestovatelia výrazných problémov neobávajú.

Výmery výrazne poklesli

Vyzerá to dobre, predpokladáme, že pre produkciu zemiakov bude normálny rok, u nás aj na západe. Problémy by sa nemali opakovať. V najbližšom období sa situácia začne obracať, pretože od minulého týždňa sa už kopú aj domáce zemiaky. Budúcotýždňové ceny už pôjdu o 10-percent dole a ďalší týždeň to zas klesne,“ vysvetlil pestovateľ.

Zemiaky sa u nás pestujú na ploche asi 7 a pol tisíc hektárov, pred dvadsiatimi rokmi to bolo asi štyrikrát viac. Sebestačnosť v produkcii dosahuje asi 50-percent. Problémom však nie je len znižovanie plôch, ale aj ťažkosti zo skladovaním. Skladovacích priestorov totiž máme u nás pomerne málo. Problém sa pritom netýka len zemiakov, ale všetkej zeleniny a ovocia. Niektorí pestovatelia v minulej sezóne skladovali plodiny aj za našimi hranicami, napríklad v Rakúsku.

„Napríklad naša spoločnosť má skladov dosť, ale je to len preto, že do toho investujeme a každý rok staviame nový sklad. Je pravdou, že skladové kapacity na Slovensku rastú, ale je len pár podnikov, ktoré sa na tom podieľajú. Nejakú stratégiu štátu na podporu investícií do skladov sme za posledné roky nezaznamenali,“ dodal Mačaj.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.