Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo je ochotný podporiť obmedzenia obchodovania s Ukrajinou

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo je ochotný podporiť obmedzenia obchodovania s Ukrajinou
insert_photoEuropean Union - Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski je ochotný podporiť obmedzenie obchodovania s Ukrajinou. Podľa agentúry Reuters by tak urobil, ak s takýmto návrhom príde Poľsko. Európska komisia (EK) je teraz pod značným tlakom kvôli hnevu únijných farmárov, ktorým prekážajú dopady lacného ukrajinského dovozu na ceny obilia.

“Ak poľská vláda zažiada o obmedzenie obchodovania s Ukrajinou, samozrejme tento návrh podporím,” povedal novinárom v Bruseli Wojciechowski, ktorého do komisie vyslala práve Varšava.

Krajiny postihnuté dovozom ukrajinského obilia musia podľa komisára zaujať jednotné stanovisko, za ktoré sa on potom postaví.

Európsky komisár pre poľnohospodárstvo to povedal po oznámení komisie, že schválila súbor pomoci za 56 miliónov eur pre poľnohospodárov v krajinách susediacich s Ukrajinou. Poľsko dostane v rámci tejto pomoci 30 miliónov eur.

“Už pripravujeme ďalší balík pomoci, a ten bude obsahovať vyššiu sumu,” dodal Wojciechowski.

O želaní Poľska, aby Európska únia použila všetky nástroje na obmedzenie vývozu ukrajinského obilia na únijný trh, hovoril už v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Ukrajina, ktorá je jedným z najväčších svetových vývozcov obilia, zažila po vpáde ruských vojsk pred vyše rokom blokádu svojich čiernomorských prístavov. Alternatívne vývozné cesty viedli cez Poľsko a Rumunsko. Veľké množstvo ukrajinského obilia, ktoré je lacnejšie ako to vypestované v EÚ, ale skončilo v stredoeurópskych štátoch, uviedla agentúra Reuters. Podľa nej to ovplyvnilo ceny a poškodilo miestnych farmárov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: European Union - Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Miro
Miro
31. marec 2023 11:07

Na Slovensku je všetko v poriadku. Naše ministerstvo nezaznamenalo zvýšený dovoz obilia z Ukrajiny. Do BA ešte neprišiel kamión s ukrajinskou pšenicou alebo múkou. Možno keď pôjdu v piatok pracovníci MPrV domov by mohli v obchodoch vidieť slovenskú múku z ukrajinskej pšenice a možno počuli o plných skladoch slovenského obilia.… Celý komentár »

Andrej
Andrej
31. marec 2023 11:36
Odpoveď na  Miro

Nemyslíte, že problém je viac v tom, že sa farmári sa chytili do vlastnej pasce keďže nepredali keď mohli za celkom slušné ceny a nádejali sa, že tieto ešte porastú ? Ak to poznáte, tak viete, že toto sa opakuje každý rok. Mnohí farmári cielene držia pšenicu na sklade pomaly… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
31. marec 2023 12:23
Odpoveď na  Andrej

Videli ste ukrajinský cenník osív slnečnice na tento rok? Odporúčam pozrieť. 3-3,5 x lacnejšie ako na Slovensku. Ako je to možné? Ďalej chemické prípravky na ošetrenie rastlín. Cena niektorých prípravkov je k vlaňajšej cene pripočítajte ďalších 48 % /Wing P/. Skutočne bol dôvod na takéto zvýšenie cien? Ďalej, s cenami… Celý komentár »

Miro
Miro
31. marec 2023 14:11
Odpoveď na  Andrej

Čiastočne máte pravdu, a tí šikovní poľnohospodári na svoju šikovnosť asi doplatia. Ale nepostrehol som že múka z ukrajinskej pšenice a podobné výrobky sú na pultoch lacnejšie a chlieb a pekárenské výrobky s tejto pšenice sú lacnejšie. Ak sa mýlim tak sa ospravedlňujem

Dano
Dano
1. apríl 2023 1:17
Odpoveď na  Andrej

Plne súhlasím s týmto komentárom.

Dano
Dano
1. apríl 2023 1:28
Odpoveď na  Miro

Času na predaj tovaru za veľmi lukratívne ceny mali nielen slovenskí poľnohospodári viac ako dosť. Problém je skôr v tom, že nemalá časť farmárov chcela stále vyššie ceny. Napr. repka za 840eur – nepredám kým nebude za 1000eur atď atď Vytratilo sa manažérske vedenie a rozdelenie rizika, nehovoriac o tom,… Celý komentár »