Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Dvadsať do potravinárstva a dvadsať do poľnohospodárstva?

Dvadsať do potravinárstva a dvadsať do poľnohospodárstva?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva pred dvoma týždňami informovalo, že po detailných analýzach prostriedkov v Programe rozvoja vidieka 2014-2020 sa podarilo získať zdroje v objeme 45 miliónov eur. Akým spôsobom majú byť peniaze rozdelené odvtedy agrorezort nepriblížil. Poľnoinfo.sk má neoficiálne informácie o tom, ako by mala vyzerať podpora poľnohospodárstva.

EK navrhuje uvoľniť mimoriadnu pomoc

Do rozdeľovania prostriedkov pritom vstupuje návrh Európskej komisie, ktorý uvádza, že priame a nepriame dôsledky šírenia ochorenia COVID-19 sú vo všetkých členských štátoch stále markantnejšie a preto má byť uvoľnená dodatočná pomoc v súvislosti s ochorením.

„Súčasná situácia je bezprecedentná a vyžaduje si prijatie výnimočných opatrení prispôsobených týmto okolnostiam. V poľnohospodárskom a potravinárskom odvetví boli hlásené mnohé ťažkosti spôsobené prísnymi obmedzeniami pohybu zavedenými v členských štátoch, ako aj povinným zatvorením obchodov, trhovísk, reštaurácií a iných stravovacích a ubytovacích zariadení. Narušenie hospodárenia v poľnohospodárskom sektore a vo vidieckych komunitách vyvolalo u poľnohospodárov a v malých vidieckych podnikoch, ktoré spracúvajú poľnohospodárske produkty, problémy s likviditou a peňažnými tokmi,“ informuje návrh nariadenia z konca apríla.

Návrh, ku ktorému prebieha momentálne diskusia na úrovni európskych inštitúcií v Bruseli, by umožnil poskytnúť výnimočnú dotačnú pomoc v súvislosti so situáciou s COVID-19.

„Maximálna výška podpory nesmie presiahnuť 5-tisíc eur na poľnohospodára a 50-tisíc eur na malé a stredné podniky pôsobiace v oblasti spracovania, uvádzania na trh a/alebo vývoja poľnohospodárskych výrobkov a obzvlášť zasiahnuté krízou v dôsledku pandémie COVID-19,“ informuje návrh nariadenia.

Návrh z konca apríla ďalej uvádza, že podpora sa obmedzuje maximálne na 1-percento z celkového príspevku z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka na program rozvoja vidieka. O samotnom návrhu diskutoval 20. mája 2020 aj agrovýbor Európskeho patlamentu a europslanci podporili navýšenie finančnej alokácie z 1% na minimálne 2%.

Potravinári paušálne, poľnohospodári cez výzvu

„Konkrétnu informáciu z oficiálnych zdrojov o spôsobe využitia finančných prostriedkov Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nemá,“ hovorí Emil Macho, predseda SPPK.

Podľa informácií portálu poľnoinfo.sk, rezortné ministerstvo uvažuje o podpore spracovateľského priemyslu sumou približne 20-miliónov eur spôsobom, ktorý vychádza z návrhu nariadenia.

To znamená, že malým a stredným spracovateľom má byť poskytnutá maximálna pomoc vo výške 50-tisíc eur. Odstupňovaná bude v závislosti od počtu zamestnancov, ako aj tržieb z predaja vlastných výrobkov. Pôjde v zásade o jednoduché vyplatenie prostriedkov, s najväčšou pravdepodobnosťou do konca aktuálneho roka, ktoré nebude viazané na investície. Takémuto systému podpory sa hovorí aj peniaze rozhádzané z helikoptéry (helicopter money).

Podmienkou je, aby išlo o malých a stredných spracovateľov. Tí sú definovaní ako spoločnosti, ktoré zamestnávajú menej ako 250 osôb a ktorých ročný obrat nepresahuje 50 miliónov eur alebo celková ročná bilančná suma neprevyšuje 43 miliónov eur.

„Zatiaľ sme k tomu nemali stretnutie ale každopádne sa na to budeme pýtať,“ hovorí Milan Jurky, predseda ASYF – Združenia mladých farmárov.

Pri podpore poľnohospodárstva nemá dôjsť k plošnej podpore poľnohospodárskych subjektov tak, ako uvádza nariadenie a to vo výške maximálne 5-tisíc eur na subjekt, ale malo by prísť k vyhláseniu výzvy na predkladanie projektov v rámci opatrenia 4.1.

Podrobnosti sú momentálne v štádiu vnútrorezortných rokovaní. Podľa posledného nám známeho návrhu má maximálna výška podpory na žiadateľa dosiahnuť 30-tisíc eur. Pri alokovanej čiastke vo výške 20 miliónov eur by mohlo byť podporených približne 700 subjektov hospodáriacich na pôde.

Zostávajúce prostriedky, v objeme 5 miliónov eur, majú smerovať do lesníckych opatrení v rámci otvorenej výzvy Programu rozvoja vidieka.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
11. jún 2020 22:42

peniaze na pomoc cez 4.1 ?- tak to nebudú peniaze rozhádzané z helikoptéry, ale zahodené…. alebo azda “aby spadli tam kde majú ?”

Marián Glovaťák zo zapadnutého traktora
Marián Glovaťák zo zapadnutého traktora
11. jún 2020 23:18
Odpoveď na  realista

Novinárske pravidlo o vyjadrení sa všetkých dotknutých strán nič? Hm? Jurko Huba. A ty si sa dal na štýl ZEM A VEK v kombinácii s Novým Časom? Však keď píšeš článok, zavolaj na ministerstvo, kontakt je na internete, a určite ti poskytnú stanovisko, potvrdia alebo vyvrátia tvoje hoaxy tak aby… Celý komentár »

CHZVIL
CHZVIL
12. jún 2020 0:38

Tak to teda je marazmus! Aby ľudia neovládajúci pravopis a opretí o jedine svoj pohľad na rezort , bez akéhokoľvek reálneho poznania skutočného agobiznisu určovali smer?! Neskutočne chtivý pomsty za niečo , čo si poľnohohospodári celkom nespôsobili sami . Smutné…

Peťo
Peťo
12. jún 2020 9:06

Ešte sa nájdu aj ďalšie peniaze na rozhadzovanie kedže výzva na pomoc pre malých, mladých a rodinných farmárov podopatrenie 6.3 je robená len na oko a bola účelovo zmarená jednou podmienkou a teda štandardným výstupom, čiže peniaze z tejto výzvy sa môžu presunúť a rozhádzať ,,svojim,,

Optimista
Optimista
12. jún 2020 12:10

Osobne si myslím, že je dobré, že sa medializujú zámery ministerstva, aj keď tie informácie nie sú celkom overené, lebo do komunikácie ohľadne rozdeľovania zdrojov by mali byť zapojení všetci, ktorých sa to týka. Riadenie zhora-dole sme tu mali a neprinieslo nám nič dobré. No a k téme – zastávam… Celý komentár »

Martin Hulec
Martin Hulec
12. jún 2020 17:56

Reaktori poľnoinfa to asi budú mať náročné dostávať sa k poriadnym info. “poradca poradcov” má zjavne na poľnoinfo ťažké srdce, viď. https://martinondras.blog.sme.sk/diskusie/dpl/28355227/agromafia-sa-vzdat-nehodla.html

DoesntMatter
DoesntMatter
13. jún 2020 21:46
Odpoveď na  Martin Hulec

@Martin Hudec
On mal zrejme tazke srdce aj na inych, ale situacia sa zmenila, takze povodny prispevok v blogu vymazal a zostal len nazov a diskusia. To je ukazka proklamovanej objektivnosti. Kazdy si uz urobi nazor sam.
https://martinondras.blog.sme.sk/diskusie/3633070/1/co-maju-matovic-fico-a-kotleba-spolocne.html

DoesntMatter
DoesntMatter
13. jún 2020 18:16

Dovolim si malu poznamocku: Ak ministerstvo nekomunikuje standardnym sposobom, neinformuje, neprezentuje ziadnu viziu (rozpravky o insitnych predstavach nepovazujem za viziu) je len logicke, ze odborna verejnost je znepokojena, pretoze nevie, co ma ocakavat. @Glovatak Pane o akych hoaxoch hovorite? Predpokladam, ze mate na mysli ‘Kauzu presuvanie’. Skuste si odlozit klapky… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
16. jún 2020 11:29

ten Glovaťák koho zastupuje – koľko má zamestnancov – koľko hektárov a DJ – koľko robí ročné tržby, akú robí pridanú hodnotu nie je len on produktom hoaxu?