Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Dôležitý krok k novej Spoločnej poľnohospodárskej politike

Dôležitý krok k novej Spoločnej poľnohospodárskej politike
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - rokovacia sála Európskeho parlamentu

Úroveň rozpočtu pre poľnohospodárstvo by mala zostať zachovaná, a to až do roku 2020, zhodli sa vo štvrtok poobede poslanci Európskeho parlamentu. Len tak sa podľa nich podarí zabezpečiť stabilné dodávky vysokokvalitných potravín, ochranu životného prostredia a vytvoriť nové pracovné miesta v rámci konkurencieschopného poľnohospodárskeho sektora EÚ.

Niekoľko mesiacov pred zverejnením legislatívneho návrhu Európskej komisie vo štvrtok Európsky parlament zverejnil svoje priority v oblasti reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Nové pravidlá začnú platiť začiatkom roka 2014.

V súvislosti s informáciami o možných rozpočtových škrtoch v oblasti rozvoja vidieka poslanci zdôraznili podporu adekvátnemu financovaniu aj tejto oblasti v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky.

“Hlasovanie vyslalo jasný a silný signál komisárovi Dacianovi Cioloşovi a ja dúfam, že EK bude pamätať na všetko, čo sa v správe objavilo, a že všetky naše požiadavky zahrnie do výsledného legislatívneho návrhu,” uviedol nemecký poslanec Albert Dess (EPP), ktorý je autorom uznesenia.

Ak má nová poľnohospodárska politika zabezpečiť stabilné dodávky vysokokvalitných potravín, prispieť k ochrane životného prostredia a dodávať energiu z obnoviteľných zdrojov, jej financovanie musí byť adekvátne, zhodli sa poslanci na štvrtkovom rokovaní. Model financovania by mal byť taký, ktorý by motivoval poľnohospodárov k využívaniu moderných metód ohľaduplných k životnému prostrediu. Aj preto by podľa poslancov Európskeho parlamentu priame platby pre poľnohospodárov mali byť späté s opatreniami na ochranu životného prostredia. Ide najmä o znižovanie emisií CO2 a nižšiu spotrebu energie.

Poslanci preto navrhujú do budúcnosti vytvorenie celoeurópskeho systému stimulov, plne financovaných z rozpočtu EÚ, ktorý by podporoval farmárov využívajúcich ekologické postupy, čo je v súlade s cieľmi udržateľného rozvoja.

Čo sa týka nového modelu financovania, to by malo byť spravodlivejšie. Európsky parlament navrhuje, aby každá členské krajina v budúcnosti dostávala minimálne percento priemeru EÚ. Priame platby by mali byť v budúcnosti určené výhradne pre aktívnych poľnohospodárov, teda tých, ktorí aktívne využívajú poľnohospodársku pôdu na výrobu. Európska komisia predstaví svoj legislatívny návrh na jeseň tohto roka. Konečná podoba spoločnej poľnohospodárskej politiky bude výsledkom spolurozhodovania EP a 27 členských štátov zastúpených v Rade EÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - rokovacia sála Európskeho parlamentu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments