Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

Deň otvorených dverí v bioplynovej stanici v Chynoranoch

Deň otvorených dverí v bioplynovej stanici v Chynoranoch
insert_photobioplynová stanica - archív poľnoinfo.sk

Desiatky poľnohospodárov zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Poľska, Maďarska, Bulharska, Rumunska a ďalších krajín si dnes mohlo v rámci otvorených dverí v priestoroch Poľnohospodárskeho družstva (PD) Chynorany v okrese Partizánske pozrieť novú 995 kW bioplynovú stanicu.

Do skúšobnej prevádzky ju dali začiatkom februára tohto roka. Objednávateľom bolo družstvo a generálnym dodávateľom česká akciová spoločnosť Farmtec. Investičné náklady predstavovali približne 5 miliónov eur. Z toho dve tretiny tvorí pôžička z banky a zvyšok vykryli z vlastných zdrojov. Nedostali totiž žiadnu dotáciu zo štátneho rozpočtu, ani európskych fondov, hoci ide o obnoviteľné zdroje energie, uviedol konateľ spoločnosti Biochyn, ktorá stanicu prevádzkuje a predseda PD Chynorany Ivan Šmatlák.

Nad vybudovaním stanice začali uvažovať v roku 2007, keď v Európskej únii prebiehala takzvaná „cukrová“ reforma. Chynorianski poľnohospodári boli totiž veľkým producentom cukrovej repy a hrozilo, že nenájdu vhodný pestovateľský program pre približne 3200 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Na druhej strane podľa noriem EÚ mali mať do polovice roka 2008 všetky poľnohospodárske podniky dostatočné priestory na uskladňovanie maštaľného hnoja a močovky. Všetko si dobre spočítali, boli na skusoch v Čechách, Rakúsku i Nemecku a uvedené povinnosti spojili s vybudovaním bioplynovej stanice, s využívaním bioplynu na výrobu elektrickej energie. Malú časť tvorí vlastná technologická spotreba a do verejnej siete dodávajú takmer jeden MW. Predseda družstva je presvedčený, že investícia sa vráti za 8 až 9 rokov.

Po prvých skúsenostiach uvažujú dokonca už o výstavbe ďalšej kogeneračnej jednotky na výrobu elektrickej energie, pretože túto prvú stačia zásobovať hnojom a ďalším bioodpadom z jediného strediska, kde chovajú 850 kusov hovädzieho dobytka a 360 prasníc a 300 prasničiek. Družstvo však má až 1600 kusov dobytka a 5200 ošípaných. Dodáva na trh ročne 900 ton bravčového mäsa a 5,5 milióna litrov mlieka, dodal predseda družstva.

Výroba elektrickej energie na báze bioplynu je mimoriadne vhodná pre veľké poľnohospodárske podniky. V Českej republike v súčasnosti funguje 10 bioplynových staníc a ďalšie stavajú a projektujú, konštatoval generálny riaditeľ dodávateľskej spoločnosti Farmtec Václav Škeřík. Chynorianska stanica je podľa neho zatiaľ jediná svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Líši sa dvojnásobným výkonom kogeneračnej jednotky, a veľkokapacitným plynojemom, ktorý vystačí zásobovať aj ďalší MW blok. Fermentácia prebieha v dvojstupňovom procese. Na výrobu bioplynu sa dajú využiť aj akékoľvek rastlinné zvyšky, menejhodnotné krmivo, ale aj žľabové zvyšky, ktoré zvieratá neskonzumujú. Po získaní bioplynu, ktorého hlavnú časť tvoria uhlíkaté látky, najmä metán, zostane digestát, bez akéhokoľvek zápachu, ktorý sa požíva ako plnohodnotné hnojivo.

Vyrobenú elektrickú energiu z bioplynu energetici pritom obľubujú. Jej výrobu a dodávky do siete totiž možno plynulo regulovať, podľa požiadaviek energetického dispečingu, na rozdiel od energie napríklad z veterných elektrární alebo slnečných kolektorov, ktoré sú závislé od prírodných síl, zdôraznil Škeřík.

Autor článku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments