Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

ČR ako jediná krajina na svete dokázala zlikvidovať africký mor ošípaných

ČR ako jediná krajina na svete dokázala zlikvidovať africký mor ošípaných
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Česká republika sa po takmer dvoch rokoch oficiálne považuje za krajinu bez nákazy afrického moru ošípaných (AMP). ČR a ďalšie členské krajiny o tom dnes informovala Európska komisia.

ČTK to povedal hovorca Štátnej veterinárnej správy (SVS) Petr Vorlíček. ČR sa tak podľa veterinárov stala prvou krajinou na svete, ktorá dokázala túto chorobu na svojom území zlikvidovať. Zrušia sa preto aj mimoriadne veterinárne opatrenia na Zlínsku.

Choroba sa však stále šíria v ostatných európskych krajinách, napríklad v Poľsku a Belgicku. Podľa ústredného riaditeľa SVS Zbyňka Semeráda je riziko nového zavlečenia choroby do ČR vysoké.

„Dnes už môžeme povedať, že sa nám podarilo niečo, čo môže byť dobrým príkladom aj pre ostatné štáty postihnuté AMP. Môžeme preto s istotou konštatovať, že AMP je možné zastaviť a vykoreniť. V krátkej dobe ukončíme posledné veterinárne opatrenia, ktoré sú ešte na Zlínsku v platnosti,“ dodal Semerád.

Na Zlínsku sa napríklad zruší zóna s intenzívnym odchytom diviakov. Zmeny by mali nastať vo štvrtok.

Predseda Okresného poľovníckeho spolku v Zlíne Zdeněk Hluštík verí, že sa aj napriek výskytu choroby v mnohých blízkych krajinách, mor do Českej republiky už nevráti. Na jeho likvidácii na Zlínsku sa podľa neho podieľali stovky poľovníkov, ktorí diviaky strieľali, odchytávali do klietok a hľadali uhynuté kusy. Prvé uhynuté kusy podľa neho zbierali poľovníci a hasiči.

„Tú nechutnú prácu urobili oni. Aj verejnosť to snáď ocení a odpustí si tie večné pripomienky na adresu poľovníkov. Budeme sa snažiť držať stavy diviakov na únosnej miere, aj keď ide o vysoko inteligentné zvieratá,“ povedal ČTK Hluštík.

Semerád upozornil, že na začiatku obdobia, kedy sa choroba vyskytla, išla ČR proti niektorým odporúčaniam EÚ a niektorých expertov. Tí chceli, aby sa nerobilo nič, len aby sa diviaky vyšetrovali. Veterinári podľa neho tiež odolali tlaku odborníkov, ktorí chceli ošípané okamžite vystrieľať.

„Mali sme aj určité šťastie. Lokalita bola medzi štyrmi cestami a tak sme mohli pohyb alebo presun zvierat obmedziť. To bolo veľmi významné,“ povedal.

Priame náklady na opatrenia podľa neho dosiahli 7-miliónov eur (180-miliónov korún) a ďalších 4,7-milióna eur (120 miliónov korún) si vyžiadali zvýšené náklady veterinárov.

Veterinári potvrdili africký mor ošípaných u 200-diviakov

Postup zainteresovaných strán proti niektorým nariadeniam Európskej komisie považuje za jeden z najdôležitejších bodov na zvládnutie nákazy radkyňa Zlínskeho kraja zodpovedná za poľnohospodárstvo Margita Balaštíková (ANO).

„Sme prví, kto si vyjednal výnimku. Začali sme veľmi prísne dodržiavať všetky mimoriadne veterinárne opatrenia. Dokonca sme nad ich rámec robili ešte ďalšie. Za celkom zásadné považujem, že sme neustále zbierali kadávery (uhynuté zvieratá), ktoré boli príčinou rozširovania nákazy. Napríklad Litva a Estónsko plnili nariadenia Európskej komisie a došlo u nich k rozšíreniu nákazy,“ uviedla Balaštíková.

Západná Európa teraz podľa Semerád mení legislatívu, aby mohla zakázať zber plodín poľnohospodárom, ako sa to stalo v ČR. Okrem EÚ sa teraz choroba šíri aj v Ázii, napríklad v Číne, Vietname či Mongolsku.

Prvé dva uhynuté diviaky, u ktorých sa neskôr potvrdil africký mor ošípaných, boli nájdené 21. a 22. júna 2017 na kraji Zlína v blízkosti areálu Krajskej nemocnice T. Baťu. Africký mor ošípaných sa v Česku objavil prvýkrát a prenášajú ho voľne žijúce zvieratá. Pre ľudí nie je nebezpečný.

Vo vysoko rizikovej oblasti vytýčenej v okolí krajského mesta veterinári následne potvrdili africký mor ošípaných u viac ako 200-uhynutých, zastrelených alebo odchytených diviakov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
13. marec 2019 19:05

Všetka česť a uznanie zúčastneným stranám v ČR.Zachránili chovy ošípaných a zachránili ekosystém.Štát,samospráva,polícia(ostreľovači),poľovníci,veterinári, poľnohosdpodári…U nás máme zatiaľ štastie ale naši poľovníci sa vyjadrili,že oni nie sú taký neschopný ako český a nikoho pomoc nepotrebujú (hlavne pomoc vyškolených ostreľovačov myslím).Dokazujú to samozrejme škodami spôsobenými zverou už roky na čele s „fantastickým“legislatívnym… Celý komentár »