Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Čo ďalej s pozemkovými úpravami?

blank

Takmer dva mesiace od rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie stále nie je známe, či sa pozemkové úpravy u nás zrealizujú, alebo nie. Úrad nariadil ešte v decembri zrušiť nadlimitnú súťaž v hodnote 44,5 milióna eur, ktorú vypísalo ministerstvo pôdohospodárstva. To sa odvolalo, výsledok je stále otázny. Podľa vyjadrenia hovorkyne ÚVO sa čaká na odborný posudok, na základe ktorého by Rada ÚVO mala rozhodnúť o odvolacom konaní.

„Úrad pre verejné obstarávanie rozhodnutie v konaní nemôže v súčasnosti komentovať vzhľadom na to, že o odvolaní voči rozhodnutiu rozhodne Rada ÚVO,“ uviedla Jana Zvončeková.

V praxi to znamená, že pozemkové úpravy musia čakať.

„Ministerstvo pôdohospodárstva nemôže aktuálne vypísať jednotlivé výzvy na to, aby sa realizovali tieto pozemkové úpravy,“ vysvetlil Vladimír Machalík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Rozhodnutie ÚVO si už pred časom vyslúžilo kritiku od Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Tá na svojom vyjadrení trvá.

„Zrušenie tohto verejného obstarávania vnímame negatívne. Je to najväčší problém slovenského poľnohospodárstva, pretože rozdrobenosť je obrovská. Máme tu milióny parciel, milióny vlastníkov a milióny spoluvlastníkov a bez pozemkových úprav sa nepohneme ďalej,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Pozemkové úpravy sa dosiaľ uskutočnili len na dvanástich percentách územia Slovenska. Situáciu vedia porovnať poľnohospodári, ktorí hospodária na pozemkoch s úpravami, aj bez nich. Patrí k nim aj ovocinárstvo Plantext z Veselého pri Piešťanoch. Obhospodarovaná plocha asi 350 hektárov má celkovo asi 300 vlastníkov

„Rozdrobenosť pozemkov robí veľké problémy najmä pri tých trvalých kultúrach, ako sú aj ovocné sady, pretože zakladať sad na cudzích pozemkoch je veľmi veľké riziko. Pokiaľ si zoberieme kataster, v ktorom prebehli pozemkové úpravy, tam máme z pôvodných možno 150 vlastníkov asi 20, a každý má väčšiu výmeru a omnoho lepšie sa hospodári, lebo každý to má v jednej jednine, a vtedy sa oveľa ľahšie dá dohodnúť, ako keď má niekto podiel dvadsať pätín na parcelu a podobne. Často sú problémy aj s vlastníkmi, ktorí nie sú presne identifikovateľní. S pôdou sú u nás vážne problémy,“ uviedol Marián Varga z Únie ovocinárov Slovenska.

Hrozí, že Slovensko príde o 44-miliónov

Ostrú kritiku si rozhodnutie ÚVO vyslúžilo aj od miest a obcí, ale aj od Komory pozemkových úprav. Podľa nej pri súčasnom tempe bude sceľovania pozemkov trvať aspoň sto rokov.

„Posledná úspešná súťaž bola vyhlásená ešte v roku 2008. Na túto novú súťaž, opäť konečne úspešnú, sme čakali desať rokov a verili sme, že bude vyhodnotená. Je to zlá správa nie pre nás geodetov, ale pre Slovensko. Mestá a obce, ako aj poľnohospodári už dávno kričia, pretože si uvedomujú dôležitosť usporiadania pozemkov. Ak sa pozemkové úpravy nenaštartujú, Slovensko bude stagnovať a nevyrieši sa to, čo riešiť treba,“ vyjadril sa Vladimír Uhlík, predseda predstavenstva Komory pozemkových úprav Slovenska.

Podľa neho navyše hrozí, že Slovensko príde aj o 44-miliónov eur, ktoré na pozemkové úpravy môže použiť.

„Problémom je, že štát financovanie pozemkových úprav nechal na eurofondy. Je to veľký projekt, v priemere trvá asi 4 roky. Beží nám programovacie obdobie 2014-2020, máme tu rok 2019, a ako rátame, tak rátame, ak sa táto súťaž nevyhodnotí, tak sa ďalšia už nestihne vyhodnotiť a nestihne ukončiť v rámci európskych peňazí,“ dodal Uhlík.

Rada ÚVO by mala o odvolaní ministerstva pôdohospodárstva rozhodnúť v horizonte niekoľkých týždňov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1582 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. blank
  Ján
  8. februára 2019

  Tak ako sa pise v clanku najväcsi problem je ten ze nie su spravene pozemkove upravy pokial sa tak nestane vsetko nic sa nepohne napred

  Odpovedať
 2. blank
  realista
  8. februára 2019

  namiesto komentára otázky:
  už bol zobraný na zodpovednosť úradník na ministerstve, ktorý mal súťaž v kompetencii ?
  už bol zobraný na zodpovednosť úradník na UVO, ktorý mal kontrolu v kompetencii, že trvala tak dlho ?
  už bol zobraný na zodpovednosť úradník na ministerstve, že nebola súťaž vypísaná na začiatku projektového obdobia ?
  (samozrejme, že na rozdiel od celospoločenského názoru ich nemuseli hneď vyhodiť …ale také, zníženie platu….)

  Odpovedať
 3. blank
  Stanko Dušan
  8. februára 2019

  Pozemkové úpravy boli rozbehnuté a ukončilo sa niekoľko projektov KÚ. Problem nastal až vtedy, keď Bratislava zistila o aké peniaze ide a začali všetko brzdiť a prideľovať firmám podľa známosti nie podľa sídla a okresov. Vznikol podobný vzťah ako pri ROEP -kach, a súťaže sa stali neúčinné, resp. neplatné.
  Peniaze z EU boli, ale stále sa použili na niečo iné.
  Hlavná náplň pozemkových úradov – odborov ostalá nevyužita, prepadli sa projekty pre časové obdobie, stálim sa neaktuálne. Prípravné projekty pre pozemkových úprav zaúpadli prachom, stáli peniaze – čas, úsilie a ľudia stratili trpezlivosť.
  Vláda ani mitersterstvo nehovorí o tkz. malých pozemkových úpravach, ktoré mohli vyriešiť v prestihu vlastníctvo pod plánovanými dialnicami, ako to robia na západe, kde platili iné zákony a vlastníctvo a dialníc majú neúrekom.
  Za všetkym je birokracia a chamtivosť ľudí, ktorí o tomto rozhodujú – to je chobotnica v štáte. Nie EU ale domáci, ktorí stanovujú vymyslené podmienky , šité na mieru pre vyvolených.
  GO firma od Dunajskej Stredy robí ROEP, PPÚ v Michaloviach či Humennom ? Je potrebné zadať objednávku jednej bratislavskej firme a tá to prerozdeli menším na zákazku, zmluvu o dielo a dopadne to ako s Váhostavom, či talianmi pri ,,tunelovaní ,,Slovenska.
  Zákon chvalabohu či žiaľbohu je tu od 1991 roku a výsledok ?
  Nech za túto ,,prácu,, zoberú zotpovednosť ľudia , ktorí o tom rozhodovali a rozhodujú a odídu (veď majú za čo) niekde do Tramtárie, na slovensku bude pokoj.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.