Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Čo ďalej s pozemkovými úpravami?

Čo ďalej s pozemkovými úpravami?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Takmer dva mesiace od rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie stále nie je známe, či sa pozemkové úpravy u nás zrealizujú, alebo nie. Úrad nariadil ešte v decembri zrušiť nadlimitnú súťaž v hodnote 44,5 milióna eur, ktorú vypísalo ministerstvo pôdohospodárstva. To sa odvolalo, výsledok je stále otázny. Podľa vyjadrenia hovorkyne ÚVO sa čaká na odborný posudok, na základe ktorého by Rada ÚVO mala rozhodnúť o odvolacom konaní.

„Úrad pre verejné obstarávanie rozhodnutie v konaní nemôže v súčasnosti komentovať vzhľadom na to, že o odvolaní voči rozhodnutiu rozhodne Rada ÚVO,“ uviedla Jana Zvončeková.

V praxi to znamená, že pozemkové úpravy musia čakať.

„Ministerstvo pôdohospodárstva nemôže aktuálne vypísať jednotlivé výzvy na to, aby sa realizovali tieto pozemkové úpravy,“ vysvetlil Vladimír Machalík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Rozhodnutie ÚVO si už pred časom vyslúžilo kritiku od Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Tá na svojom vyjadrení trvá.

„Zrušenie tohto verejného obstarávania vnímame negatívne. Je to najväčší problém slovenského poľnohospodárstva, pretože rozdrobenosť je obrovská. Máme tu milióny parciel, milióny vlastníkov a milióny spoluvlastníkov a bez pozemkových úprav sa nepohneme ďalej,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Pozemkové úpravy sa dosiaľ uskutočnili len na dvanástich percentách územia Slovenska. Situáciu vedia porovnať poľnohospodári, ktorí hospodária na pozemkoch s úpravami, aj bez nich. Patrí k nim aj ovocinárstvo Plantext z Veselého pri Piešťanoch. Obhospodarovaná plocha asi 350 hektárov má celkovo asi 300 vlastníkov

„Rozdrobenosť pozemkov robí veľké problémy najmä pri tých trvalých kultúrach, ako sú aj ovocné sady, pretože zakladať sad na cudzích pozemkoch je veľmi veľké riziko. Pokiaľ si zoberieme kataster, v ktorom prebehli pozemkové úpravy, tam máme z pôvodných možno 150 vlastníkov asi 20, a každý má väčšiu výmeru a omnoho lepšie sa hospodári, lebo každý to má v jednej jednine, a vtedy sa oveľa ľahšie dá dohodnúť, ako keď má niekto podiel dvadsať pätín na parcelu a podobne. Často sú problémy aj s vlastníkmi, ktorí nie sú presne identifikovateľní. S pôdou sú u nás vážne problémy,“ uviedol Marián Varga z Únie ovocinárov Slovenska.

Hrozí, že Slovensko príde o 44-miliónov

Ostrú kritiku si rozhodnutie ÚVO vyslúžilo aj od miest a obcí, ale aj od Komory pozemkových úprav. Podľa nej pri súčasnom tempe bude sceľovania pozemkov trvať aspoň sto rokov.

„Posledná úspešná súťaž bola vyhlásená ešte v roku 2008. Na túto novú súťaž, opäť konečne úspešnú, sme čakali desať rokov a verili sme, že bude vyhodnotená. Je to zlá správa nie pre nás geodetov, ale pre Slovensko. Mestá a obce, ako aj poľnohospodári už dávno kričia, pretože si uvedomujú dôležitosť usporiadania pozemkov. Ak sa pozemkové úpravy nenaštartujú, Slovensko bude stagnovať a nevyrieši sa to, čo riešiť treba,“ vyjadril sa Vladimír Uhlík, predseda predstavenstva Komory pozemkových úprav Slovenska.

Podľa neho navyše hrozí, že Slovensko príde aj o 44-miliónov eur, ktoré na pozemkové úpravy môže použiť.

„Problémom je, že štát financovanie pozemkových úprav nechal na eurofondy. Je to veľký projekt, v priemere trvá asi 4 roky. Beží nám programovacie obdobie 2014-2020, máme tu rok 2019, a ako rátame, tak rátame, ak sa táto súťaž nevyhodnotí, tak sa ďalšia už nestihne vyhodnotiť a nestihne ukončiť v rámci európskych peňazí,“ dodal Uhlík.

Rada ÚVO by mala o odvolaní ministerstva pôdohospodárstva rozhodnúť v horizonte niekoľkých týždňov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ján
Ján
8. február 2019 7:01

Tak ako sa pise v clanku najväcsi problem je ten ze nie su spravene pozemkove upravy pokial sa tak nestane vsetko nic sa nepohne napred

realista
realista
8. február 2019 7:28

namiesto komentára otázky: už bol zobraný na zodpovednosť úradník na ministerstve, ktorý mal súťaž v kompetencii ? už bol zobraný na zodpovednosť úradník na UVO, ktorý mal kontrolu v kompetencii, že trvala tak dlho ? už bol zobraný na zodpovednosť úradník na ministerstve, že nebola súťaž vypísaná na začiatku projektového… Celý komentár »

Stanko Dušan
Stanko Dušan
8. február 2019 11:21

Pozemkové úpravy boli rozbehnuté a ukončilo sa niekoľko projektov KÚ. Problem nastal až vtedy, keď Bratislava zistila o aké peniaze ide a začali všetko brzdiť a prideľovať firmám podľa známosti nie podľa sídla a okresov. Vznikol podobný vzťah ako pri ROEP -kach, a súťaže sa stali neúčinné, resp. neplatné. Peniaze… Celý komentár »