Poľnoinfo.sk ešte 18. decembra 2018 informovalo o sadzbách normatívov štyroch komodít pre výpočet podpory Zelenej nafty. Pokiaľ sadzby pre živočíšnu výrobu sme uviedli už pred takmer štyrmi mesiacmi správne, v sadbách pri rastlinnej výrobe došlo ešte k pohybom. Navýšil sa normatív na cukrovú repu, ale nižšia sadzba normatívu je uvedená pri zemiakoch. Komplexný zoznam normatívov predstavila v piatok (12. apríla 2019) na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Poľnoinfo.sk ponúka ako prvé zoznam 125-vybraných komodít z toho 108 pre rastlinnú výrobu a 17 pre oblasť živočíšnej výroby. Podpora na jeden liter nafty dosiahne 0,347 eur a to na množstvo nafty určené v normatíve.
Na Slovensku zostali pri pestovaní ovocia, zeleniny, alebo zemiakov najmä špecializované spoločnosti. Majú dobre zvládnutú ekonomiku a optimálnu štruktúru výroby. Sú to zväčša stredné a väčšie subjekty a podarilo sa im to, čo v iných odvetviach poľnohospodárstva ide len veľmi ťažko. Produkty predávajú spoločne so svojou konkurenciou cez vlastné odbytové organizácie. Tie dokážu byť s väčším objemom výroby vyrovnanejším partnerom pri komunikácii s obchodnými reťazcami.
V Palárikove aj okolitých obciach ľudia spisujú petíciu proti výstavbe farmy ošípaných. Zámer spoločnosti Agrovýkrm Senica, za ktorou stoja dánski investori, už odobrila Inšpekcia životného prostredia. Ľudia z rozhodnutia zostali prekvapení. Obávajú sa najmä znečistenia pôdy a spodnej vody, zápachu aj zvýšenej dopravy.
Slovenskí mliekari sú už len krok od toho, aby mohli začať s vývozom slovenských mliečnych výrobkov do Číny, kde je po kvalitných mliečnych výrobkoch veľký dopyt. Slovensko je jednou z posledných krajín Európy, ktorá do Číny mliečne výrobky nevyváža. Povolenie okrem SR chýba už len Chorvátsku, Estónsku, Lotyšsku a Malte. Slovensko by ho ale malo získať o pár dní, keďže úspešne absolvovalo technickú certifikáciu mliekarní v novembri 2018. Informoval o tom Slovenský mliekarenský zväz (SMZ).
Vyše 100 vystavovateľov sa predstavuje na medzinárodnom veľtrhu Agrosalón, ktorý sa v utorok začal na nitrianskom výstavisku. Okrem slovenských vystavovateľov sa na špecializovanej výstave poľnohospodárskej techniky prezentujú vystavovatelia z Českej republiky, Rakúska, Ruska, Maďarska, Turecka a Nemecka. Siedmy ročník Agrosalónu potrvá do 30. marca.
Pôdohospodárska platobná agentúra administruje poskytovanie podpôr financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a štátneho rozpočtu alebo z Európskeho námorného a rybárskeho fondu a štátneho rozpočtu, ktoré vychádzajú zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre programové obdobie 2014 – 2020 a z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020, ktorý vytvára Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a je schvaľovaný Európskou komisiu.
Agroinštitút v Nitre spustil sériu školení zameraných na elektronické podávanie žiadostí o priame platby. Aj na základe otázok čitateľov portálu poľnoinfo.sk prinášame ďalšie informácie o školeniach a miestach ich konania. Poľnohospodárov zaujíma najmä to, prečo sa školenia neuskutočňujú aj v regiónoch Slovenska tak, aby za nimi nemuseli cestovať.
Najkomentovanejšie za 7 dní