Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Ovocinári boj s mrazmi nateraz vyhrali

Ovocinári boj s mrazmi nateraz vyhrali
insert_photoTASR

Všetko čo malo ruky a nohy, zachraňovalo z pondelka na utorok úrodu ovocia vo Veselom. Teplota v sade klesla až pod mínus 5 stupňov. Bez zásahu ovocinárov a dobrovoľníkov by sady utrpeli fatálny úder a pestovatelia z Plantexu by zostali bez produkcie.

„O tretej hodine nad ránom bol ešte jeden stupeň nad nulou. Automaticky sa ale zapli vrtule miešajúce vzduch v hruškovom sade. To bol signál, že teploty klesnú ešte nižšie. V tom čase sme naplno spustili protimrazovú ochranu, ktorá spočíva v zapaľovaní parafínových sviec alebo vo vytváraní hmly v okolí jahodovísk. Pri brieždení nám pomohla i práca vrtuľníka, ktorý premiešaval teplý vzduch vo vyšších vrstvách s mrazivým vzduchom pri zemi,“ povedal pre portál poľnoinfo Marián Varga, konateľ spoločnosti Plantex.

Celkovo sa na ochrane 150-hektárového sadu podieľalo 150-ľudí. Ich hlavnou úlohou bolo zapaľovať parafínové sviece v sadoch.

„Na zabezpečenie účinnej a najmä včasnej ochrany môžete jednému dobrovoľníkovi vyčleniť maximálne hektár sadu. Bol som veľmi prekvapený, keď som videl, že v sade nám pomáhali aj ľudia, ktorých som dovtedy nevidel, ale uvedomovali si dôležitosť pomôcť práve v takejto chvíli,“ hovorí Marián Varga.

Nemálo z nich pracovalo celú noc a ráno išli do svojho zamestnania.

Boj nad mrazmi ale slovenskí ovocinári ešte nemajú vyhratý

„Som im veľmi vďačný, že sa nám úrodu ovocia podarilo zachrániť. Po aplikácii všetkých protimrazových opatrení, teplota v sade dosiahla 0,5 stupňa pod nulou, čo zabezpečí, že náš spotrebiteľ si na jeseň bude môcť zahryznúť aj do slovenského jablka,“ verí M. Varga.

Boj nad mrazmi ale slovenskí ovocinári ešte nemajú vyhratý. Predpovede meteorológov hovoria aj o druhej mrazivej noci. Ovocinári dúfajú, že sa im podarí zvládnuť protimrazovú ochranu aspoň tak, ako dnes do rána.

„Keď horí v Paríži Notre Dame, tak každý by mal pomôcť. Keď sa jedná o záchranu úrody, nikto nebude o tretej v noci nahlasovať brigádnikov. V tých chvíľach sme vďační za každú ruku, ktorá nám príde pomôcť pri záchrane budúcej úrody. Toto sme sa snažili vysvetliť aj ministrovi práce v minulosti a budeme tak činiť aj ďalej,“ povedal M. Varga.

Spoločnosť Plantex patrí k najvýznamnejším producentom ovocia na Slovensku. Dopestujú približne 10-percent všetkých slovenských jabĺk. Okrem toho produkujú v menšej miere hrušky, slivky, broskyne a marhule.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments