Na farmách v maďarskom Darnózseli a Dunakiliti v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe testovali veterinári dobytok 11. a 21. marca a výsledky boli negatívne. Prvého apríla sa predsa v oboch chovoch hovädzieho dobytka objavili klasické príznaky slintačky a krívačky. Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) v stredu ráno potvrdil, že laboratórne testy vyšli pozitívne.
Na Slovensku nie je zatiaľ nové ohnisko slintačky a krívačky okrem doteraz potvrdených piatich ohnísk. Do posledného piateho ohniska potvrdeného v Plaveckom Štvrtku sa z okresu Dunajská Streda už presunuli zariadenia potrebné na usmrcovanie dobytka. Uviedol to po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD). Malých chovateľov z okresu Dunajskej Stredy by mal podľa jeho slov štát začať odškodňovať už tento týždeň.
Hoci sa sucho zväčša skloňuje v teplejšej časti roka, v súčasnosti je príznačné aj pre tú chladnejšiu polovicu. Uplynulá zima patrí k zrážkovo najchudobnejším, pričom eliminovať pôdne sucho sa nepodarilo ani zrážkam z posledných dní. V hlbších vrstvách pôdy suché podmienky pretrvali a zásoba vody sa vo väčšine regiónov obnovila len vo vrstve do 40 centimetrov. Výhľad do nasledujúceho obdobia výrazné zlepšenie situácie neveští.
Piate ohnisko slintačky a krívačky na Záhorí dramaticky zhoršilo situáciu s výskytom vírusového ochorenia. V priebehu troch týždňov budú zlikvidované dojnice, ktoré produkovali 6 percent slovenskej prvovýroby mlieka. Jeden z najväčších domácich producentov surového kravského mlieka opisuje opatrenia, ktoré realizovali, aby ochránili vlastný chov. Informácie zazneli na pondelkovej tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Na záver svojej misie na Slovensku vydal Veterinárny tím Európskej komisie (EUVET) správu o tom, či sú opatrenia proti slintačke a krívačke na Slovensku účinné a dostatočné na zabránenie ďalšieho šírenia tohto ochorenia zvierat. Tím v správe, ktorú predniesol Stálej komisii pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá EK, identifikoval niektoré nedostatky a vydal Slovensku odporúčania.
Situácia s utrácaním zvierat v trojkilometrovom okruhu od ohniska nákazy začína byť mimoriadne zmätočná. Protichodné informácie pritom obyvateľom poskytujú samotní koaliční politici, regionálni veterinári sú postavení do úlohy vykonávateľov, ktorí nemôžu vyslovením svojich názorov ohrozovať autoritu hlavného veterinára a zmätočne pôsobí aj webová stránka ŠVPS, ktorá ruší niečo, čo oficiálne nevydala a nakoniec zo svojho webu stiahne aj samotné zrušenie.
Chýbajúca jasná protikorupčná politika, slabá transparentnosť procesov vyhodnocovania, formalistický prístup k dokumentácii aj nejasné nastavenie zodpovedností. Také sú zistenia Najvyššieho kontrolného úradu z ostatnej kontroly Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Procesné riziká vyplývajú z nedostatočne nastavených pravidiel, chýbajúcich postupov a transparentnosti vo fungovaní PPA. Ide pritom len o jednu zo štyroch kontrolovaných oblastí, v ktorých národní kontrolóri našli nedostatky. Bez otáznikov nevyšli ani ostatné tri.
Hoci v súčasnosti sektor poľnohospodárstva na Slovensku trápia kardinálne otázky prežitia živočíšnej výroby, zároveň sa blíži termín podávania žiadostí o priame podpory, ktoré sú tiež podstatné pre zachovanie a rozvoj slovenských fariem. Začiatkom roka minister pôdohospodárstva bez bližších informácií oznámil, že „zjednodušená“ verzia registra užívacích vzťahov bude spustená ako súčasť tohtoročnej kampane podávania žiadostí o priame podpory.
V Maďarsku dnes Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca (NÉBIH) potvrdil nový výskyt slintačky a krívačky na farme Nyugati Kapu v obci Levél neďaleko Mosonmagyaróváru. Nachádza sa severozápadne od Kisbajcsu, kde sa toto ochorenie zvierat v Maďarsku objavilo 7. marca. Keď berieme do úvahy aj štyri miesta výskytu na Slovensku, tak tvoria akýsi obdĺžnik na oboch stranách Dunaja, na jednej strane na Žitnom a na druhej na Malom Žitnom ostrove (Szigetköz). Najzápadnejšie miesto je práve Levél, ktoré sa nachádza približne v rovnakej vzdialenosti od rakúskej a slovenskej hranice.
Po nedeľnom prísľube hlavného slovenského veterinára Martina Chudého k zmierneniu núdzového opatrenia v podobe akéhokoľvek premiestňovania hovädzieho dobytka, oviec, kôz či ošípaných na bitúnok, dochádza v tejto oblasti k reálnemu kroku. Hospodárske zvieratá, ktoré sa nachádzajú mimo reštrikčných pásiem, je od stredy opäť možné prepravovať na schválené bitúnky na Slovensku. Vyplýva to z dodatku k mimoriadnym núdzovým opatreniam.
Otázka bezpečného zvozu a likvidácie kadáverov, rezonuje od včera verejnosťou. Poľnohospodári majú po videu zverejnenom na sociálnej sieti Facebook obavy, aby nedošlo k zavlečeniu slintačky cez ich zvoz. Na Facebooku sa objavili tri krátke videá, ktoré ukazujú na policajný doprovod automobilu, ktoré pravdepodobne slúži na zvoz kadáverov. Problémom celého presunu je, že kontajnery nie sú dostatočne uzavreté a podľa laického pohľadu boli naplnené viac, ako bol objem kontajneru. Druhou skutočnosťou, ktorá zdvihla zo stoličky najmä poľnohospodára z okolia Levíc je, že vedľa jeho pozemkov vo vojenskom obvode dochádza k výraznej aktivite mechanizmov a príslušníkov ozbrojených zložiek. Práve tu budú zakopané tisícky zvierat.
Situácia so zavlečením slintačky a krívačky na Žitnom Ostrove núti slovenských chovateľov hospodárskych zvierat improvizovať. Z dôvodu mimoriadneho dopytu chýbajú na trhu dezinfekčné rohože, ale aj jeden z najobľúbenejších dezinfekčných prípravkov. Predajcovia hovoria o záujme, ktorý roky nezaznamenali. Na trhu, ktorý nebol pripravený na vírusové ochorenie zvierat, poľnohospodári často volia vlastné cesty, ako uchrániť svoje chovy s dostupnými riešeniami.
Najkomentovanejšie za 7 dní