Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Citlivé sektory získajú podporu z presunutých prostriedkov

Citlivé sektory získajú podporu z presunutých prostriedkov
insert_photoprezentácia ministra pôdohospodárstva

„Podpora na nasledujúce rozpočtové obdobie je stanovená podľa schválenej koncepcie rozvoja pôdohospodárstva. To znamená so zadefinovaním rizikových sektorov, za ktoré považujeme celú živočíšnu výrobu a v rámci rastlinnej výroby ovocinárstvo a zeleninárstvo,“ uviedol v piatok (15. novembra) na informačnom dni v Nitre Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva.

Na napĺňanie týchto priorít bolo podľa slov šéfa rezortu nevyhnutné presunúť časť prostriedkov z druhého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky do prvého. Z možných 25 percent dôjde k presunu 18,276 percenta, čo vo finančnom vyjadrení znamená počas sedemročného obdobia sumu vo výške 345,4 milióna eur.

„Poľnohospodári neprídu o spolufinancovanie štátu, ktoré by v rámci druhého piliera tvorilo 114 miliónov eur. Tieto prostriedky sa dostanú do vnútroštátnej pomoci, ktorú interne nazývame aj tretí pilier.  Z tejto oblasti by mali byť v budúcnosti podporené rizikové sektory ako dojčiace kravy, ovce, kozy a chmeľ,“ povedal Ľubomír Jahnátek.

Z predloženého návrhu vyplýva, že zastropovanie – krátenie priamych platieb, bude realizované o päť percent a to u podnikov, ktoré poberajú dotácie vyššie ako 150 tisíc eur. Do objemu prostriedkov určených na zastropovanie sa nezapočítava ekologická platba (greening) a mzdové položky, ktoré tvoria mzdy a sociálne odvody manažmentu a zamestnancov, ktorí priamo pôsobia v poľnohospodárskej prvovýrobe.

V rámci Programu rozvoja vidieka bude celkovo prerozdelených 2 076 milióna eur. Najviac prostriedkov až 30 percent pôjde na LFA a dobré životné podmienky zvierat. Na investície do majetku prvovýroby, ktoré poľnohospodári poznali v súčasnom rozpočtovom období pod názvom 1.1. Modernizácia fariem bude v rokoch 2013 – 2020 vyčlenených 290 miliónov eur, čo je o štvrtinu menej, ako v aktuálnom rozpočtovom období.

Spracovateľský priemysel by mal možnosť čerpať investičné podpory vo výške 160 miliónov eur s tým, že minister pôdohospodárstva verí, že na túto oblasť bude z ďalších operačných programov vyčlenených ďalších 200 miliónov eur.

Podľa viacerých účastníkov informačných dní by malo súčasné nastavenie podpôr v živočíšnej výrobe (viac tu) pomôcť k jej udržaniu do budúcnosti.

„Legislatívny návrh SPP, ktorý nám bol predložený v októbri 2011 a to čo sa podarilo vyrokovať do súčasnosti je diametrálne odlišné. Aktuálne podporné opatrenia by mohli pomôcť zachrániť našu výrobu, lebo budú podporovaní tí, ktorí vyrábajú, aby vyrábali viac,“ uviedol v diskusii Ivan Oravec, bývalý dlhoročný predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nových Zámkoch Ján Šimunek s týmto názorom súhlasí a verí, že po zmene financovania naberie rozvoj živočíšnej výroby potrebnú dynamiku a rozvoj.

„Dôležité je spracovanie a samotný odbyt. Čoskoro nám končia kvóty na mlieko a my by sme sa mali zamýšľať nad vytypovaním mliekarní, ktoré by dokázali exportovať sušené mlieko,“ hovorí o ďalších nevyhnutných investíciách do spracovateľského priemyslu Ján Šimunek.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: prezentácia ministra pôdohospodárstva

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments