Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny ryže rastú, ale na rekordné úrovne by sa vrátiť nemali

Ceny ryže vzrástli v ostatnom týždni o 11 % potom, ako tajfúny na Filipínach zničili veľkú časť úrod, no podľa ekonómov obavy z opätovného rastu cien na rekordné úrovne známe z obdobia potravinovej krízy sú neopodstatnené.

Podľa Erica Wailesa, profesora Arkansaskej univerzity, by sa ceny nemali vrátiť na rekordné úrovne okolo 25 USD (16,82 eura) za 100 funtov (45,36 kg), pretože najväčší vývozcovia na svete, Thajsko a Vietnam, by mali mať dostatočné úrody na pokrytie schodku tak na Filipínach, ako aj v Indii.

„Trhy sú na tom stále dobre,“ povedal Wailes tento týždeň v rozhovore pre agentúru Bloomberg. „Začudoval by som sa, ak by sa ceny vrátili na rekordy z jari minulého roka,“ dodal.

Práve ryža bola spúšťačom obrovských protestov po celom svete minulý rok, keď pre jej nedostatok najväčší vývozcovia obmedzili export na svetové trhy.

Za ostatný mesiac zaznamenali ceny ryže rast na burze v Chicagu o 15 % na približne 15 USD/100 funtov. Reagovali na to, že India, druhý najväčší pestovateľ ryže na svete, sa pre sucho musela obrátiť na medzinárodné trhy a tajfúny na Filipínach zničili okolo milióna ton tamojšej produkcie. India oznámila, že budúci rok bude musieť doviezť približne 3 milióny ton ryže, čo znamená, že sa po 21 rokoch zmení z vývozcu na dovozcu tejto komodity. Podľa ekonóma z Medzinárodného inštitútu pre výskum ryže Samarendua Mohantyho by to „mohlo vyvolať určitú paniku“.

„Myslím si, že tu ide skôr o špekulatívny dopyt,“ povedal Wailes, ktorý dodal, že podľa odhadov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) mala India na konci obchodného roka 2008/09 (obchodný rok sa začína v októbri) zásoby ryže na úrovni 21 miliónov ton. To znamená, že ani po terajšom poklese úrod by nemusela kupovať na trhoch až 3 milióny ton.

Okrem toho, Thajsko v piatok (6. novembra) informovalo, že jeho úrody by v začínajúcom sa obchodnom roku 2009/10 mali prekonať pôvodné prognózy a vzrásť až na 35 miliónov ton. Zvýšené ceny v ostatnom období totiž lákajú farmárov osiať väčšie plochy. Pôvodne Thajsko odhadovalo úrody na úrovni 32 miliónov ton. Tohtoročná úroda zberaná od októbra by mala dosiahnuť okolo 23 miliónov ton. Zvýšený objem sa očakáva najmä z druhej úrody, ktorá sa zberá od marca.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments