Biely kvet maku je na českých poliach opäť častejší
Osevné plochy maku sa tento rok v Českej republike, podľa údajov tamojšieho štatistického úradu (ČSÚ), medziročne zvýšili o 12,5-percenta na 40 255-hektárov. Približne 840 pestovateľov pestuje túto plodinu na 1,6 percenta celkových osevných plôch. Ešte však nie je isté, že sa o toľko zvýši tiež úroda. Pestovatelia sa obávajú plesňových chorôb spojených s tohtoročnou väčšou vlhkosťou, povedal dnes na tlačovej konferencii predseda spolku Český modrý mak Jaromír Gec.
Cena tak nemusí výraznejšie klesnúť. V posledných rokoch sa podľa poradcu spolku Václava Lohra pohybovala okolo 3,8 eur (100 českých korún) za kilogram, podľa Vlastimila Mikšíka zo spolku a z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe sa dal predať český modrý mak z dvora aj za 5,7 eur (150 Kč).
“Objavujú sa správy, že maku je zasiateho viac ako minulé roky a preto sa očakáva pokles ceny. Ale nezabudnime, že zajace sa sčítajú až po hone a úroda sa počíta až v stodole. A tam ešte nie je!“ povedal Gec.
Minulé roky podľa neho pestovatelia chceli, aby bolo viac vody, tento rok sa naopak modlia, aby už pršať prestalo a mohol sa zožať.
Podľa Lohra má veľa ľudí dojem, že je maku tento rok na poliach viac. Dôvodov je niekoľko – väčšina osiatych plôch sa koncentruje do stredných Čiech, na Vysočinu alebo do východných Čiech. Priamo v Prahe je 500 hektárov, teda päť percent osevných plôch na území hlavného mesta. Ide teda o lokality, kde ho ľudia môžu vo väčšej miere vidieť. Ďalším dôvodom je to, že mak vo svojom bielom kvete sa pamätá lepšie a tak je viditeľnejší ako pšenica. Plochy maku sa podľa neho menia podľa toho, ako je vysoký dopyt a cena.