Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Zásoby kukurice v USA sú najnižšie od roku 1996

Počas prebiehajúceho mesiaca október sa do zelených čísel dostala kukurica, ktorá je v zisku 1.22 % od začiatku mesiaca. V červenom stále ostáva sója (-4%) a pšenica (-3.4%). U kukurice môžeme badať známky odrazu nahor a dokonca prerazenie posledných septembrových vrcholov. U sóje sa tiež formuje dno, stále bojuje o udržanie úrovne 15 USD za bušel, avšak zdá sa, že to nebude boj márny. Pšenica sa posledné štyri mesiace obchoduje do strany a nenašla si svoje smerovanie, odmietla ďalší rast a odmieta aj pokles z letných úrovní. Minulý týždeň bol bohatý na dáta, čo máme za sebou?

Hlavným zverejnením bol report WASDE, ktorý prekvapil hlavne znížením výhľadu zásob kukurice v USA na budúcu sezónu zo 733 na 619 mil. bušelov, čo je najmenej od roku 1996, očakávania boli na úrovni 654 mil. Vyhliadky zásob sóje boli v súlade s očakávaniami navýšené na zo 115 na 130 mil. bušelov, u pšenice boli vyhliadky zásob znížené avšak menej ako sa čakalo, z 698 mil. bušelov na 654 mil. bušelov. Najsilnejším rastom reagovala už spomínaná kukurica.

Hoci minulý týždeň bol hlavným zverejnením report WASDE, opäť bol (hoci s oneskorením z dôvodu sviatkov) zverejnený report stavu úrody. Stav sóje sa opäť zlepšil (6. týždeň v rade) a 37% úrody je v dobrom až excelentom stave vs. 35% naposledy. U kukurice sa stav úrody už nesleduje, pretože 69% úrody je zožatej (vs. 54% naposledy a 29% takto pred rokom). U sóje je zožatej 58% úrody vs. 41% naposledy a 42% takto pred rokom. Žatva teda postupuje veľmi rýchlym tempom. Pokračuje aj siatie ozimnej pšenice, 57% rozlohy je osiatej, čo však stále mierne zaostáva za minulými rokmi (posledných 5 rokov priemer 59% o takomto čase.)

Čoskoro si rozoberieme posledný report a doplníme si vyhliadky cien a počasia v producentských oblastiach. Tieto nájdete už tradične na našich stránkach. http://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/komodity/1

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments