Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Ceny sa stále držia na deväťmesačných minimách

Od začiatku apríla vzrástli ceny sóje z úrovne 1400 centov za bušel (392,7 eur za tonu) na súčasných 1413 centov za bušel (396,35 eur za tonu), kukurica klesla zo 697 centov za bušel (209,48 eur za tonu) na súčasných 648 centov za bušel (194,76 eur za tonu) a pšenica vzrástla zo 681 centov za bušel (191 eur za tonu) na 690 centov za bušel (193,55 eur za tonu). Ceny sledovaných komodít sa stále držia na deväťmesačných minimách.

Vyhliadky koncoročných zásob v aprílovom WASDE reporte pre kukuricu boli navýšené zo 117.5 mil. ton na 125.3 mil. ton. Za rastom zásob vidíme najmä zníženie vyhliadok spotreby, zníženie výhľadu exportov (slabý dopyt zo zahraničia) a zvýšenie odhadu produkcie. Aktuálne sú vyhliadky zásob ešte stále pod minuloročnými úrovňami, avšak už im nechýba veľa, aby ich dorovnali (minulý rok zásoby na úrovni 131.9 mil. ton).

Pri sóji sme zaznamenali nárast výhľadu zásob na konci sezóny zo 60.2 mil. ton na 62.6 mil. ton. Hlavným dôvodom bol pokles výhľadu exportu Brazílie, ktorej tak budú rásť zásoby. Pri sóji vidíme, že produkcia bude porovnateľná s tým, čo sa očakávalo. U veľkých exportérov je zaznamenaný pokles spotreby a exportu, čo znamená nárast zásob. Pri sóji sa očakáva, že zásoby budú vyššie ako minulý rok (55.13 mil. ton).

Zásoby pšenice rástli zo 178.2 mil. ton na 182.3 mil. ton. Hlavným dôvodom rastu je klesajúca spotreba v Číne. Výhľad produkcie sa nemení, krajiny bývalého ZSSR plánujú vyexportovať viac, ako sa čakalo. V USA je situácia bez väčších zmien, aj keď sneh a dážď v posledných týždňoch pomohol zlepšiť stav pôdy v suchých oblastiach, hlavne v Iowe, Južnej Dakote, Nebraske a južnej Minnesote. V druhej polovici apríla sa očakáva skôr suchšie počasie. To však po výdatných zrážkach nemusí byť na škodu.

Autor článku: Tomáš Plavec - Trim Broker, a. s. pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments