Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Zabezpečenie v neistých časoch na Slovensku a v Rakúsku

Zabezpečenie v neistých časoch na Slovensku a v Rakúsku
insert_photoAgra poisťovňa - Poškodenie porastu repky v okrese Rimavská Sobota v roku 2010.

Výkyvy počasia charakterizované dlhými obdobiami bez zrážok, tropickými teplotami, ale aj prechodom zimy do letných teplôt s absenciou jarného prebúdzania prírody nie sú len pocitom obyvateľstva, ale štatistikou podložený fakt. Pokiaľ rakúski hydrometeorológovia zaznamenali v prvej polovici osemdesiatych rokoch len približne 10 dní, keď teplota presiahla 30 stupňov, v roku 2012 to bolo už 37 dní.

Výsledky rastlinnej výroby nám presne reflektujú, aký bol ktorý rok na tom klimaticky. Každý poľnohospodár si aj po desaťročí dobre pamätá roky 2000 alebo 2003, pri ktorých suché a tropické počasie spôsobilo historicky najnižšie úrody.

„V priebehu roka 2012 sme v dôsledku nepriaznivého počasia od farmárov v Rakúsku evidovali väčší počet škodových hlásení, ako býva priemer za posledné roky. Z tohto pohľadu nebol rok 2012 pre farmárov a tým pádom aj prenašu poisťovňu priaznivý. Pri riešení vzniknutých škôd sme našim partnerom znova potvrdili, že v prípade nepriaznivej situácie sa na nás môžu spoľahnúť,“ uviedol Mario Winkler, riaditeľ komunikačného odboru  poisťovne Die Österreichische Hagelversicherung (ÖHV).

Rakúski farmári vnímajú poistenie svojich podnikateľských aktivít ako samozrejmosť.

„Viac ako 83 percent obhospodarovanej pôdy je poistenej. V prípade živočíšnej výroby hovoríme o 40 percentnom podiele poistených zvierat na celkovom počte hospodárskych zvierat,“ povedal Mario Winkler.

Dôvodom vysokého záujmu o krytie škôd je aj systém podpory. Poľnohospodár získava päťdesiatpercentnú refundáciu nákladov ihneď, pretože už samotná faktúra vystavená poisťovňou je stanovená na polovicu poistenej sumy. Na zvyšných 50 percent sa skladá štát a príslušný región rovnakou mierou. Podľa Maria Winklera bol tento systém zavedený v roku 1995 a jeho dôsledkom nastalo zvýšenie percenta poistenej ornej pôdy z 50 na viac ako 80 percent. Podobný systém podpory poistenia existuje aj v Slovinsku. U nás a v Českej republike sa podpora refunduje spätne vo vopred nepredvídateľnej výške (od 0 do 50 percent).

„Pravdepodobne aj toto je jeden z dôvodov, prečo je na Slovensku poistená len približne tretina obhospodarovanej výmery,“ hovorí Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne, ktorá je organizačnou zložkou rakúskej ÖHV.

Rozdiel medzi Rakúskom a Slovenskom je možné pozorovať aj v pomere počtu škodových hlásení spôsobených ľadovcom a živelnými rizikami napríklad za rok 2012. U našich juhozápadných susedov bolo vyplatených približne 2/3 prostriedkov za porasty poškodené ľadovcom, pričom na ostatné živelné pohromy zostal zvyšok.

 „Presne opačný pomer v prospech živelných škôd, ako poškodenia suchom pri vzchádzaní, neskorými jarnými mrazmi, alebo poškodením v dôsledku vetra, či víchrice sme zaznamenali na Slovensku,“,“ uviedol Dalibor Bán.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa - Poškodenie porastu repky v okrese Rimavská Sobota v roku 2010.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
4. máj 2013 6:42

Je to pozoruhodné niekto predpovedá otepľovanie a niekto ochladzovanie. Najnovšie výskumy zatracovaných odborníkov postupne odhaľujú pravdu o tom čo má najväčší vplyv na teplotu na našej zemi. 1.Zem sa bude v najbližšej dobe ochladzovať (nie otepľovať) a to čím ďalej tým rýchlejšie. 2.Oxid uhličitý (CO2) má zanedbateľný vplyv na otepľovanie… Celý komentár »