Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Agromačaj chce byť súčasťou transformácie produkčnej mapy Európy

Agromačaj chce byť súčasťou transformácie produkčnej mapy Európy
insert_photoautor - Budova baliarne.

Do siedmich rokov má skupina Agromačaj záujem zdvojnásobiť svoju produkciu zemiakov a zeleniny. Snahou je tak maximalizovať slovenskú sebestačnosť a ešte výraznejšie sa presadiť na maďarskom a českom trhu.

Dve cesty

„K tomuto cieľu vedú dve cesty. Nákup poľnohospodárskych podnikov a spolupráca s existujúcimi pestovateľmi. Pri partnerstve s inými poľnohospodármi fungujeme na princípe, ktorý pestovatelia poznajú napríklad zo spolupráce s cukrovarmi,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Juraj Mačaj.

Vysvetľuje, že aj cukrovar potrebuje pre svoju výrobu surovinu, ktorú mu zabezpečujú pestovatelia.

„Jediný rozdiel medzi nami a cukrovarom je ten, že my u farmára založíme úrodu a zorganizujeme aj zber. Keď je to potrebné, vieme zabezpečiť aj celú chemickú ochranu. Garantovaný zisk z hektára pre pestovateľa sa začína na sume tisíc eur z hektára,“ vysvetľuje Juraj Mačaj.

Druhou možnosťou, vďaka ktorej najväčší slovenský zeleninár za posledných päť rokov zdvojnásobil svoje tržby, je nákup poľnohospodárskych podnikov. V posledných rokoch pravidelne pribúdajú v portfóliu rodiny Mačajovcov poľnohospodárske podniky z okolia Bratislavy alebo Považia. Poslednými akvizíciami sú kúpa Poľnohospodárskeho družstva v Tomášove a Poľnohospodárskeho družstva Pečeňady.

Závlahy

„Ak nám pribudne v skupine podnik, v prvom rade sa sústreďujeme na infraštruktúru, ktorá súvisí so závlahami. Opravujeme čerpacie stanice a rúrové siete. Teraz sme si odsúhlasili opravu 10 kilometrov nových rúr, ktoré zabezpečia závlahovú vodu na polia. V miestach, kde hospodárime dlhšie, máme závlahy v plnej prevádzke, v nových podnikoch však potrebujeme investovať,“ informuje predseda predstavenstva.

Upozorňuje, že vlastníkom týchto zariadení je štát prostredníctvom podniku Hydromeliorácie.

„Našou povinnosťou ako prenajímateľa je starať sa o majetok štátu. Na druhej strane opravujeme aj čerpacie stanice, ktoré sa nepoužívali desaťročia. Štát je absolútnou brzdou nielen v rozvoji závlah, ale aj v ich udržiavaní,“ myslí si Juraj Mačaj.

Sklady

Súčasne s opravami závlah budujú v spoločnosti nové výrobné kapacity – sklady dimenzované na rozšírenú výrobu. V tomto roku dokončili sklad pre šesťtisíc ton zemiakov alebo koreňovej zeleniny a aktuálne majú rozostavaný ďalší s kapacitou 20-tisíc ton.

„V minulosti sme najprv zasadili a potom začali stavať sklad. Teraz sme už aspoň natoľko dopredu, že v tomto roku sme začali s výstavbou, ale sadiť budeme až v budúcom roku,“ pochvaľuje si predseda predstavenstva.

Energetická sebestačnosť

Pri investíciách v prvom rade myslia na to, aby mali zabezpečené plochy pestovania aspoň na 15 až 20 rokov. Až vtedy spustia napríklad výstavbu nových skladových hál. Minulý rok ich preveril a sčasti prinútil prehodnotiť investície. Obrovský nárast cien energií neočakával nikto a skupina Agromačaj sa od polovice roka ocitla na spotových cenách elektrickej energie. Desiatky tisíc ton zeleniny tak chladili za rekordné ceny.

„Ani pod zvyšujúcim sa tlakom cien energií sme nerobili unáhlené zmeny výrobného programu. Naskladňovali sme produkciu tak, ako v iných rokoch, a dúfali sme, že sa nám zvýšené ceny energií vrátia pri predaji produktu. Ceny zeleniny a zemiakov začali naozaj rásť v závere roka a začiatkom roka 2023 sme už predávali naše produkty za ceny, do ktorých boli už premietnuté aj vysoké ceny energií,“ konštatuje Juraj Mačaj

Samozrejme, v spoločnosti hľadali možnosti, ako ušetriť energiu. Napriek viacerým opatreniam išlo o zmeny v spotrebe maximálne na úrovni jednotiek percent. Pestovatelia pritom chladia desiatky tisíc ton zeleniny z poľnej teploty na úrovni 20-30 stupňov na dva stupne Celzia. Ide o obrovské množstvo energie a tak skôr ako hľadali riešenia v podobe reštrikcii začali investovať do vlastnej energetickej sebestačnosti. Na strechách prevádzok pribudli solárne elektrárne so súhrnným výkonom 7,5 mWp. O osemdesiat percent vzrástol aj výkon staršej bioplynovej stanice.

„Dnes už odoberáme zo siete len 50 percent elektrickej energie oproti tomu, čo sme spotrebovali vlani. Menej nakupujeme, takže v súčasnosti ani neviem zazmluvniť to, koľko elektrickej energie budeme v budúcnosti potrebovať. Keď spustíme všetky naše investície do obnoviteľných zdrojov, budeme energeticky sebestační na 80 percent. To je vzhľadom na našu potrebu neuveriteľné,“ vyjadruje spokojnosť Juraj Mačaj.

Klimatická zmena

Momentálne je dopyt po zemiakoch, ale aj inej zelenine zo strany obchodných reťazcov väčší, ako dokáže skupina Agromačaj uspokojiť. Spôsobuje to pokles produkcie v okolitých krajinách, ale aj v samotnej Európe.

„Je to dôsledok klimatickej zmeny. Nie sú zdroje vody a v Európe sa pestuje 60 percent plôch zemiakov bez závlah. To isté platí pri cibuli. U nás vďaka relatívnej dostupnosti závlahovej vody vidím obrovský potenciál na pestovanie zeleniny. Spoločnosť Agromačaj chce byť súčasťou transformácie produkčnej mapy zeleniny a zemiakov v Európe,“ tvrdí Juraj Mačaj.

Skupina Agromačaj v súčasnosti obhospodaruje 10 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy a zamestnáva 500 ľudí. Vlani vyprodukovali 58 tisíc ton zemiakov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Budova baliarne.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments