Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z ekonomiky Živočíšna výroba

Africký mor ošípaných v Číne zdražuje bravčovinu na celom svete

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 221
UniCredit Bank 2018

Bravčové mäso vo svete i v Česku zdražuje. Môže za to rozšírenie afrického moru v Číne, z ktorej pochádza polovica svetovej produkcie prasiat. V Česku za tri týždne vzrástla veľkoobchodná cena bravčoviny o 5 Kč na 41 Kč za kilogram (1,60 eura). Na pultoch predajní sa to zatiaľ neprejavilo. Informoval o tom portál iDNES.cz.

Čína v prvých mesiacoch tohto roku presviedčala svet, že má nákazu prasiat pod kontrolou. Protirečia tomu správy niektorých svetových a lokálnych novín, ale aj informácie zo svetového obchodu s mäsom.

Približne za pol roka od prvého výskytu choroby až do polovice marca zaznamenala Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE) v Číne 115 ohnísk ochorenia, ktoré decimuje domáce chovy ošípaných. Epidémia sa dostala takmer do všetkých komerčne dôležitých čínskych regiónov.

Nemá to podstatný vplyv iba na Čínu, ale aj na celosvetový obchod s týmto mäsom. Odborníci sa obávajú, že do konca roku môže počet prasiat v krajine klesnúť v dôsledku moru o 13 % na 374 miliónov a objem vyprodukovaného mäsa o 5 % na 51,4 milióna ton. Počty ošípaných sa vlani v Česku znížili o 1,6 % na 1,05 milióna kusov. Ďalšie chovy sa rozhodli farmári zavrieť na začiatku tohto roku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1325 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.