Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Premiér si od adekvátnych úrod sľubuje ceny na rozumných úrovniach

Premiér si od adekvátnych úrod sľubuje ceny na rozumných úrovniach
insert_photoautorka - Povinná žatevná jazda.

Žatva sa na juhozápade Slovenska v mnohých podnikoch blíži ku koncu. Poľnohospodári kosia posledné plodiny aj na poliach v okolí Trnavy.

„Keď pokosíme pole, na ktorom stojíme, bude to ukončenie žatevných prác na našom podniku. Z nášho pohľadu tento rok nebude žatva o množstve, ale bude najmä o kvalite,“ skonštatoval na žatevnom výjazde v prítomnosti premiéra aj ministra pôdohospodárstva Rudolf Nádaský, predseda PD Špačince v okrese Trnava.

Štatistický úrad nedávno zverejnil odhady tohtoročných úrod. Predpokladom je, že budú vyššie, ako tie za uplynulé roky.

„Chcel by som poďakovať všetkým poľnohospodárom, lebo úroda na adekvátnej úrovni znamená to, že je z čoho robiť poľnohospodárske produkty, ale aj to, že ceny sa potom udržia na rozumných úrovniach,“ vyjadril sa pred poľnohospodármi Ľudovít Ódor, predseda vlády.

Žatevný výjazd sa uskutočnil v oblasti, kde poľnohospodári s kosením začali medzi prvými a postupne s ním v celom regióne aj končia.

Príroda môže ešte hocičo priniesť

„Môžem potvrdiť prvé odhady Štatistického úradu, že žatva na Slovensku vyzerá, že bude mierne nadpriemerná. Sú to však zatiaľ priebežné výsledky a treba si počkať. Príroda nám môže ešte hocičo priniesť,“ upozornil Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Práve v čase žatevného výjazdu obdržali viacerí novinári tlačovú správu Agra poisťovne, že niektorým poľnohospodárom z východného Slovenska sa sen o dobrej úrode v stredu rozplynul.

„Krúpy miestami s priemerom väčším než 3 centimetre spôsobili extrémne škody predovšetkým v porastoch repiek, obilnín, kukurice, sóje a slnečnice. Nepriaznivým počasím sú postihnuté predovšetkým okresy Michalovce a Sobrance, ale lokálne sa vyskytli škody aj v okrese Prešov. Počiatočné odhady hovoria o poškodených plodinách na výmere asi sedem tisíc hektárov pôdy. Škody na poľnohospodárskych plodinách sa môžu vyšplhať do výšky 6 až 8 miliónov eur,“ informuje dnes Agra poisťovňa.

Otázniky nad kvalitou

V severnejších oblastiach sa na žatvu ešte len chystajú, alebo s ňou v týchto dňoch začínajú. Miestami žatevné práce ovplyvňujú aj búrky. Vo všeobecnosti však priebeh žatvy hodnotia poľnohospodári kladne. Tí, ktorí už úrodu pokosili, vedia zhodnotiť výnosy aj kvalitu. Tá je od lokality k lokalite iná.

„Žatvu sa nám podarilo ukončiť len včera, teda v stredu večer. Tento rok dopadla veľmi dobre. Výsledky dosahujú cez 6 ton u pšenice, ale horšie je to s kvalitou. Aj od susediacich kolegov viem, že tí, ktorí majú pšenice, nie celkom spĺňajú kvalitatívne parametre,“ uviedol Oliver Šiatkovský, predseda PVOD Madunice.

O pár kilometrov ďalej, pri Hlohovci, je situácia obdobná.

„Kvantitatívne je to máličko lepší priemer. Jačmene sú trochu lepšie, ale pšenice sú zas prekvapivo slabšie. Problém je s rozkolísanou kvalitou. Máme aj vynikajúcu kvalitu, ale u potravinárskej pšenice aj takú, že ju ani nevieme nazvať – je to múčne, nemá to sklovitosť a obsah dusíkov je nízky,“ popísal situáciu na podniku Anton Cebo z PD Hlohovec.

Tranzitná Európa?

„U nás sú štandardné úrody. Pri potravinárskej pšenici predpokladáme výnosy na úrovni 6 a pol tony z hektára so štandardnými alebo nadštandardnými kvalitatívnymi parametrami. Otvorene poviem, očakávali sme viac,“ skonštatoval Rudolf Nádaský z PD Špačince.

Poľnohospodárov netrápia len výnosy z hektára, ale aj takzvané eurové výnosy.

„A tie budú na hektár nižšie, ako vlani. Treba si uvedomiť, že presne takto pred rokom bola cena pšenice niekde okolo 340 – 350 eur na tonu. Dnes hovoríme o polovičnej cene. Rovnako je to aj u všetkých ostatných plodín. Vo svetle toho, čo sa aj teraz deje, že bola prerušená obilná dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou, bude väčší tlak z Ukrajiny jej obilie niekde umiestniť. Európa bude, dúfam, tranzitnou trasou,“ uviedol na margo súčasnej situácie Emil Macho z SPPK.

Poverený minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš na výjazde poľnohospodárom poďakoval za ich tohtoročnú prácu na poliach. Zároveň apeloval na spracovateľov, aby uprednostňovali domácu produkciu pred dovozom.

„Chcem vyzvať, pokiaľ sú tu aj zástupcovia mlynského sektora a spracovatelia obilia, aby vôbec nedovážali obilie zo zahraničia. Keď je predajná cena 200 eur alebo menej za tonu, malo by sa to premietnuť v realizácii našich mlynárov a potom sekundárne aj v obchode. Budeme o tomto rokovať, pretože naozaj, pokles ceny o polovicu pri základnej surovine by mal pocítiť aj zákazník,“ uviedol Jozef Bíreš.

Do celkových výsledkov žatvy ešte môžu do jej ukončenia vstúpiť rôzne faktory. Celkové zhodnotenie tak poľnohospodári budú môcť definitívne urobiť až o niekoľko týždňov, ekonomické vyhodnotenie potrvá aj niekoľko mesiacov, keďže pri nízkych cenách sa mnohí zrejme rozhodnú svoju produkciu nateraz uskladniť.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka - Povinná žatevná jazda.

4.5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments