Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Zrážkový deficit v SR postihuje už aj pestovateľov cukrovej repy

cukrová repa

Zrážkový deficit v SR dosahuje dramatické rozmery, v pestovateľských oblastiach cukrovej repy za mesiace marec, apríl napršalo v priemere iba 10 milimetrov (mm) zrážok, pričom zrážkový normál je 40 mm mesačne. Uviedol to Peter Závodský, výkonný riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska.

Priblížil, že na Slovensku sa cukrovou repou osialo v tomto roku viac ako 22.300 hektárov (ha).

“Vplyvom nedostatku dažďových zrážok je 10.000 ha povzchádzaných len na 75 %, 1000 ha je povzchádzaných len na 50 % a až 1000 ha nie je vôbec povzchádzaných,” spresnil.

“Výrazne by nám v tejto situácii pomohli závlahy, avšak vzhľadom na dlhodobo kritický stav závlahových sústav na Slovensku máme pod závlahami len asi 15 % osiatych plôch cukrovou repou. Bohužiaľ, akákoľvek pozornosť sa v týchto mesiacoch sústreďuje len na problémy spojené s ochorením COVID-19. Na okraj záujmu sa dostáva extrémne zlá situácia poľnohospodárov postihnutých opakovanými celonočnými mrazmi, ktoré len v našej vertikále zničili takmer 300 ha porastov cukrovej repy, a v poslednom čase aj suchom bez výhľadu dažďových zrážok na nasledujúce týždne,” dodal Závodský.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1557 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel sako
Neregistrovaný
marcel sako
5. mája 2020 3:46

Je pravda , že je deficit zrážok, ale na stave poľných plodín, by sa to nemalo takmer nikde prejaviť ale prejavuje sa . Sú rôzne firmy, vrámci celého slovenska ,ktoré majú aj porasty repy a aj iné plodiny dobre povzchádzané a zatiaľ v dobrom stave. Pričom problém nie je vo… Celý komentár »

Robert Dohál
Neregistrovaný
Robert Dohál
5. mája 2020 14:35

Marcel,ak dovolíš budem pokračovať : 6.Kto dnes sucho a deficit vlahy pokladá za mimoriadnu situáciu,nech sa zobudí. Voda bude len ako bónus. 7.Kto je každý rok zaskočený prívalovými dažďami a podnou eróziou,tak si musí uvedomiť že to tiež nie je mimoriadna udalosť. Mimoriadny bude rok keď takéto nič nepríde. 8.Kto… Celý komentár »

Starý Gazda
Neregistrovaný
Starý Gazda
9. mája 2020 21:52

Marcel Robert vyborne dalo by sa ešte pripomenut mnoho no to najhlavnejšie bez ZAVLAHY ale rozumnej to nepojde a kto si mysli že sa štat postara sa myli uloha sedliaka je postarat sa o štat