Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Zo zasnežených pasienkov májová bryndza nebude

Zo zasnežených pasienkov májová bryndza nebude
insert_photoFacebook PPD Liptovská Teplička

Sever Slovenska opäť zasiahlo ochladenie. Na Liptove poľnohospodárov v utorok ráno prekvapili aj snehom pokryté lúky.

„Čakali sme ochladenie, ale keď sme sa zobudili do bieleho rána, bol to šok. Sneh sa neskôr roztopil a tak síce trochu oneskorene, sme vyhnali aj naše ovečky na pašu. Aby išli na zelené, pretože všetci ľudia sa už teraz zháňajú po májovej bryndzi. Ale májová bryndza z májovej paše u nás bude asi v júni,“ hovorí s úsmevom Anna Glejdurová, predsedníčka PPD Liptovská Teplička.

Družstvo aktuálne dojí asi 400 oviec a tento rok odchovalo 120 jahničiek. Na Slovensku sa predali lepšie, ako po iné roky. To je tiež dôkazom toho, že záujem o jahňatá u nás pomaly stúpa. S dojením sa začalo po Veľkej noci.

„Musím povedať, že tá prvá bryndza, ktorú som chutnala, bryndza zo senáže, bola vynikajúca. Momentálne máme v ponuke aj bryndzu, aj čerstvý ovčí syr, aj žinčicu, a robíme aj syrové nite z kravského mlieka, ktoré dovážame od susedov,“ dodala predsedníčka podniku.

Hoci sa pasienky tento rok zelenajú len pomaly, družstvo má dostatok krmiva pre ovce z minulého roka. Zásoby si robia aj pre vrtošivé počasie, ktoré v severnejších častiach Slovenska neraz prekvapilo aj v minulosti. Chovatelia veria, že sa tento rok už umúdri. Ochladenie však očakávajú opäť koncom tohto týždňa.

Jahňatá začínajú byť hitom aj mimo Veľkej noci

„Čo sa týka jarných prác, tak sme tento rok stihli posadiť zemiaky do 1. mája. Keď to porovnáme s minulým rokom, vtedy to bolo o mesiac neskôr, čo bolo strašné. Tento rok sme to stihli, takže veríme v lepšie úrody,“ hovorí predsedníčka.

Podnik stále pociťuje aj záujem spotrebiteľov o jahňatá.

„Viacero ľudí si ich nákup nechalo na máj, aby ich kúpili rovno do záhrad. Potom, čo sa na veľkonočnom trhu jahňatá dobre popredali, teraz musíme trochu počkať, aby tie, ktoré sa narodili neskôr, dorástli a na predaj budú asi o dva týždne,“ vysvetlila Anna Glejdurová.

Podnik momentálne pociťuje aj dosahy koronakrízy. Na OČR sú aktuálne dve zamestnankyne, ostatní pracovníci chodia do práce, aby sa mal kto starať o zvieratá. Produkty v ponuke pre zákazníkov majú, odložiť však museli viacero svadieb či väčších osláv, ktoré boli plánované v ich penzióne. Ten je nateraz stále zatvorený, čo prináša družstvu straty. Podnik už štát za marec žiadal o podporu, v pláne to má aj za mesiac apríl.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook PPD Liptovská Teplička

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments