Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Zelená nafta sa ani tento rok nevyčerpá

Zelená nafta sa ani tento rok nevyčerpá
insert_photoTASR - Na snímke traktor orie pôdu na poli v Trnave v pondelok 4. októbra 2021.

Ani tento rok zrejme poľnohospodári nevyčerpajú všetky peniaze určené na zelenú naftu. Celková suma predstavuje čiastku 30 miliónov eur. Podané žiadosti sú v nižšej výške.

„Všetky žiadosti sú v objeme 26 419 811,55 eur,“ uviedla pre poľnoinfo.sk Vladimíra Pôbišová z odboru vonkajších vzťahov Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

PPA poskytla poľnohospodárom aj druhú možnosť na podanie žiadosti. Pôvodný termín sa skončil 17. septembra 2021. Keďže žiadosti nepokrývali celú sumu, roľníci dostali druhú šancu na prelome októbra a novembra. Žiadosti mohli podávať do 5. novembra 2021.

„V druhom kole bolo podaných 127 žiadostí. Celkovo bolo podaných 2589 žiadostí,“ uviedla V. Pôbišová.

Požadovaná suma sa však zdvihla len o niekoľko stotisíc eur.

„Požadovaná výška dotácie v prvej výzve bola 26 067 324,51 eur, v druhej 352 487,04 eur,“ potvrdila V. Pôbišová.

Aj keby PPA schválila všetky žiadosti, nevyčerpaných zostane vyše 3,5 milióna eur. Čo sa s nimi stane, rozhodne ministerstvo pôdohospodárstva. Na akútnu potrebu dofinancovať sektor aktuálne upozorňujú napríklad chovatelia dojníc a ošípaných. Či peniaze dostanú, je otázne.

Aj napriek problémom z uplynulého obdobia Pôdohospodárska platobná agentúra avizuje, že peniaze zo zelenej nafty vyplatí do konca roka.

„Z dôvodu spracovania žiadostí prijatých v druhej výzve budú finančné prostriedky vyplatené v decembri,“ uzavrela Pôbišová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke traktor orie pôdu na poli v Trnave v pondelok 4. októbra 2021.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1522 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments