Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

V zelenej nafte zostávajú milióny. Na čo budú využité agrorezort nechce uviesť

V zelenej nafte zostávajú milióny. Na čo budú využité agrorezort nechce uviesť
insert_photopixabay.com

Blíži sa termín vyplácania podpôr z takzvanej zelenej nafty. V uplynulých rokoch žiadatelia peniaze dostali v decembri. Pôdohospodárska platobná agentúra v posledných týždňoch deklarovala, že peniaze budú v tomto termíne vyplatené aj tento rok.

„Z dôvodu spracovania žiadostí prijatých v druhej výzve budú finančné prostriedky vyplatené v decembri,“ odpovedala agentúra na naše nedávne otázky o termíne aj objeme vyčerpaných peňazí.

Tento rok o peniaze požiadalo 2589 žiadateľov. Celkovo požiadali o 26 419 811,55 eur. Ak budú všetky z nich schválené  a vyplatené, celý balík peňazí, určený na toto opatrenie, sa nevyčerpá. Pre tento rok je v ňom 30 miliónov eur. Rovnako to bolo aj v minulých rokoch. Nakoľko sa vyčlenené prostriedky vyčerpali, ministerstvo odpovedalo nasledovne:

„V roku 2019 to bolo 23 034 903,52 eur a v roku 2020 to bolo 25 719 234,50 eur.“

Vlani teda z prostriedkov na zelenú naftu zostalo nevyčerpaných asi 4,3 milióna eur. Predvlani to bolo až takmer 7 miliónov eur.

„Nemáme oficiálne informácie o tom, čo sa stalo z nevyčerpanými peniazmi. Je to otázka na MPRV,“ vyjadrila sa Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Na rezort nás odporučila aj Pôdohospodárska platobná agentúra.

Čo na to ministerstvo?

Odpoveď samotného agrorezortu však viac svetla do problematiky nepriniesla.

„Nevyčerpané finančné zdroje boli v zmysle rozhodnutia vedenia ministerstva realokované na podporu poľnohospodárskej prvovýroby – podpora rastlinnej a živočíšnej výroby,“ uviedlo ministerstvo v písomnom stanovisku.

Hoci sme sa pýtali na konkrétne využitie, to sa v odpovediach podrobne neuvádza. Rovnako je to aj s odpoveďou na otázku, čo sa s nevyčerpanými miliónmi stane tento rok.

„MPRV SR predpokladá, že finančné prostriedky budú v roku 2021 vyčerpané v plnej výške. V prípade nedočerpania finančných prostriedkov, budú realokované na podporu poľnohospodárskej prvovýroby – podpora rastlinnej a živočíšnej výroby,“ uviedol rezort.

Peňazí nikdy nie je dosť

Zatiaľ čo v zelenej nafte sú peniaze navyše, v praxi v jednotlivých sektoroch poľnohospodárskej výroby chýbajú. Na potrebu dofinancovania v uplynulých mesiacoch upozornili napríklad prvovýrobcovia mlieka či chovatelia ošípaných. Potrebu navýšiť dotácie a dorovnať ich na úroveň okolitých krajín zas dlhodobo požadujú zeleninári, vinohradníci či ovocinári.

„Určite si práve oblasť špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby zasluhuje zvýšenú podporu. Ak máme hovoriť o konkrétnej oblasti, tak vyššiu podporu potrebujú všetky segmenty – či už hovoríme o chove ošípaných, o dojniciach, o chove oviec, kôz, hydiny.  Rovnako je to aj v prípade špeciálnej rastlinnej výroby. Neexistuje jeden sektor, ktorý by nebol finančne poddimenzovaný,“ skonštatovala Jana Holéciová zo SPPK.

To, či sa tieto sektory zvýšenej pomoci dočkajú, závisí podľa ministerstva od mnohých faktorov.

„Poskytovanie pomoci sa riadi schémami štátnej/minimálnej pomoci. Administrácia jednotlivých opatrení pomoci je závislá aj od kapacít PPA, od termínov štátnej pokladnice a rozpočtových pravidiel,“ vysvetlil rezort.

Či sa peniaze, ktoré zo zelenej nafty zostanú, dostanú práve do spomínaných segmentov, rezort priamo nepovedal.

„Každé poskytnutie pomoci má svoj mechanizmus, ktorý je prostredníctvom schém pomoci schvaľovaný Európskou komisiou.“

Navýšenie normatívov?

Keďže peniaze v zelenej nafte zostávajú každoročne, riešením by mohlo byť aj navýšenie niektorých normatívov.

„Za celú rastlinnú aj živočíšnu výrobu sú tri možnosti: zvýšiť normatívy na všetky podporované kategórie alebo prehodnotiť normatívy pri tých kategóriách, ktoré nie sú úplne ťažiskové alebo prehodnotiť prísnosť podmienok čerpania zelenej nafty. Určite by však bolo vhodné, aby sa urobila oficiálna analýza úspešnosti zelenej nafty, resp. využívaných a nevyužívaných komodít v rámci zelenej nafty,“ uviedla J. Holéciová.

Zmeny do budúcnosti nevylúčilo ani ministerstvo.

„Premennou v rámci tejto formy pomoci, ktorá je jasne vymedzená zákonom ako aj príslušnou schémou, sú stavy zvierat a pestovateľské plochy, ktoré sa výrazne medziročne nemenia, hoci ostatné roky evidujeme pokles stavov väčšiny hospodárskych zvierat. MPRV SR v súčasnosti zvažuje prehodnotenie normatívov spotreby nafty v živočíšnej výrobe, od ktorého očakáva vyššiu mieru čerpania pomoci v budúcnosti,“ vyjadril sa rezort.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments